Gmina i Miasto Odolanów

Aktualności gminne

Pocztówka z Kierzkowskim

Zaadresowana na Burmistrza Gminy i Miasta Odolanów pocztówka, której nadawcą jest Jerzy Barycki - prezydent Stowarzyszenia Polsko Kanadyjskich Firm i Profesjonalistów w Windsor (Polish Canadian Business and Professional Association of Windsor - PCBPA) – wywołała niemałe zaskoczenie kilka dni temu w odolanowskim Urzędzie.

Na pocztówce bowiem przyklejony jest znaczek z podobizną urodzonego w Raczycach Aleksandra Edwarda Kierzkowskiego, powstańca listopadowego, inżyniera, polityka, pierwszego posła polskiego pochodzenia pierwszego parlamentu Kanady.

Jak czytamy na pocztówce: „Szanowny Panie Burmistrzu załączam kartkę ze znaczkiem A.E. Kierzkowskiego wybitnego Kanadyjczyka, ochrzczonego w Odolanowie. Jest to ukłon w stronę Waszego miasta na 150-lecie Kanady. Z szacunkiem Jerzy Barycki

Pamięć o Aleksandrze Kierkowskim jest ciągle żywa w Kanadzie, natomiast w Polsce ten zasłużony człowiek jest mało znany. W listopadzie poprzedniego roku w Gimnazjum w Raczycach otwarto mobilną wystawę z okazji 200. rocznicy urodzin działacza. Wystawa podróżująca w 2016 roku po całym kraju odwiedziła również „N-klub” w Ostrowie Wielkopolskim, a otworzył i prowadził ją sam Jerzy Barycki.

Podczas spotkania w Ostrowie pan Jerzy powiedział: - „Mam honor przedstawić Państwu sylwetkę Aleksandra Edwarda Kierzkowskiego, niezmiernie ciekawej osoby, która pochodzi z tego regionu. Jego patriotyczna rodzina to kuźnia zawodowych wojskowych, którzy walczyli pod sztandarami wielu krajów: Polski, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady. Urodził się we wsi Raczyce, a ochrzczony został w do dziś istniejącym Kościele Św. Marcina w Odolanowie. Aleksander był zaledwie piętnastoletnim chłopcem, kiedy został żołnierzem, a wkrótce oficerem Wojska Polskiego w powstaniu listopadowym. Uciekając przed represjami trafił do Paryża, gdzie skończył studia inżynierskie. Kiedy wyemigrował do Kanady był młodym dobrze wykształconym emigrantem, więc wkrótce osiągnął sukcesy. Pracował jako inżynier w Departamencie Robót Publicznych w Kanadzie, był twórcą i dyrektorem Towarzystwa Rolniczego Dolnej Kanady, wiceprezesem Instytutu Mechaniki, Sędzią Pokoju, Adiutantem Głównym Kwatery 5 Okręgu Wojskowego Kanady Wschodniej oraz podpułkownikiem milicji, który bronił młodej kanadyjskiej demokracji. Co najważniejsze od 1867 roku był posłem w pierwszym parlamencie Kanady. To piękna historia polskiego emigranta, który budował początki państwa kanadyjskiego. Aleksander Kierzkowski jest przykładem przeniesienia polskich wartości na grunt kanadyjski, takich jak: Bóg, Honor, Ojczyzna. To właśnie te trzy słowa od wieków jednoczą Polskę (…) Od ponad 200 lat Kanadyjczycy Polskiego pochodzenia wnoszą znaczący wkład w budowę nowej ojczyzny. Jesteśmy dumni że jednym z nich był Aleksander Kierzkowski wspaniały polski patriota i z czasem Kanady (…) Proszę sobie wyobrazić, w przyszłym roku będzie 150-lecie Kanady. Wymieniane są nazwiska angielskie posłów i francuskie, a wśród nich jedno, które najtrudniej wymówić: Aleksander Edward Kierzkowski. I to jest Wasz człowiek!”

  • autor: Joanna Łuczkanin, data: 2017-08-04
  • Pocztówka

« wstecz

Stopka

Urząd Gminy i Miasta Odolanów

Rynek 11
63-430 Odolanów
KONTAKT: tel. 62 733 15 81
fax 62 733 38 92

Godziny otwarcia:
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek -piątek 07:00 - 15:00

e-mail: sekretariat@odolanow.pl
www.odolanow.pl

Elektroniczna Skrzynka Podawcza na platformie e-PUAP:
/UGIMODOLANOW/skrytka
/UGIMODOLANOW/SkrytkaESP 

NIP Urzędu  622 16 95 386
REGON Urzędu 000529516

NIP Gminy  622 27 31 888
REGON Gminy  250855127

Konto - Bank Spółdzielczy w Dobrzycy oddział Odolanów
33 84 09 0001 0100 0228 2000 0005

[obiekt mapy] Gmina i Miasto Odolanów
Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji