Gmina i Miasto Odolanów

Ważne strony

Aktualności 2016

Barbórka naszych górników gazowych

Mamy grudzień, a tym samym święto górników, czyli tzw. Barbórka, która kojarzy się nam zazwyczaj z Górnym Śląskiem, z wielkimi szybami naftowymi i węglowymi. Często jednak zapominamy, że na naszym nizinnym terenie są także górnicy i kopalnie.

W gminie Odolanów funkcjonują dwie kopalnie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA Oddziału w Zielonej Górze (PGNiG SA): KGZ Bogdaj-Uciechów-Czeszów oraz KGZ Tarchały, które podlegają Ośrodkowi Kopalń Ostrów Wielkopolski z siedzibą w Garkach.

Kopalnię Gazu Ziemnego Bogdaj-Uciechów-Czeszów można nazwać kolebką gazownictwa w Wielkopolsce. To najstarsza kopalnia gazu ziemnego na zachodzie Polski, która funkcjonuje od 1971 r. Eksploatuje ona jedno z największych złóż gazu ziemnego w kraju – złoże Bogdaj-Uciechów o pierwotnych zasobach wydobywalnych 15,8 mld m3 gazu. Wydobywany gaz jest gazem zaazotowanym ze znaczną domieszką helu. Przesyłany jest do zakładu KRIO w Odolanowie. Gdzie  po obróbce jako gaz wysokometanowy, kierowany jest do Podziemnego Magazynu Gazu Wierzchowice. Gaz z kopalni trafia również do odbiorców lokalnych – wsi Bogdaj i Granowiec. W ostatnim roku na kopalni przeprowadzono modernizację tłoczni gazu, instalacji osuszania i stacji redukcyjnej. W skład kopalni wchodzi Ośrodek Centralny Bogdaj-Uciechów z trzema ośrodkami grupowymi oraz ośrodki grupowe Czeszów i Brzostowo.

Kopalnia Gazu Ziemnego Tarchały w Gorzycach Małych działa już od 44 lat, a czerpanie zasobów kształtuje się na poziomie 60%. Eksploatacja odbywa się szesnastoma odwiertami z łącznym wydobyciem 2 000 m3/godz. Wydobyte paliwo zostaje wstępnie osuszone, a następnie przesłane do Odolanowa w celu dalszej obróbki. Ponadto organizacyjnie pod KGZ Tarchały podlegają dwa ośrodki grupowe Wysocko Małe-1 i Wysocko Małe-E zlokalizowane w gminie Przygodzice, z których gaz sprzedawany jest do odbiorców bezpośrednich z rejonu Mikstatu i Grabowa.

W rejonie działania Ośrodka Kopalń Ostrów Wlkp. we wrześniu br. PGNiG SA i Polski Koncern Naftowy ORLEN SA uruchomiły eksploatację złoża gazu ziemnego Karmin w gminie Dobrzyca. Zasoby gazu ziemnego w tym złożu szacowane są na ok. 403 mln m3, a przewidziany czas eksploatacji to 20 lat. Instalacje, które powstały na terenie strefy przyodwiertowej Karmin, służą do wstępnego oczyszczania i osuszania gazu ziemnego. Obiekt jest zautomatyzowany i obsługiwany zdalnie z Ośrodka Grupowego Jarocin (OG Jarocin) wchodzący w skład KGZ Radlin. Gaz ze złoża Karmin przesyłany jest na ośrodek grupowy 13-kilometrowym rurociągiem. Następnie gaz kierowany jest gazociągami do kopalni Radlin, a stąd do gazociągu przesyłowego relacji Radlin-Krobia.

Kopalnia Gazu Ziemnego Radlin należąca także do ostrowskiego ośrodka, to pierwsza w Polsce w pełni zautomatyzowana kopalnia gazu ziemnego. Uruchomiono ją w 1992 r. W skład kopalni wchodzą takie obiekty jak OC Radlin I, OG Radlin II, OP Winna Góra, OG Roszków, OG Lisewo, OG Jarocin, a obecnie także Karmin. Gaz z kopalni trafia do systemu krajowego i odbiorców lokalnych. W rejonie działania kopalni PGNiG SA potwierdziło w ostatnich miesiącach odkrycie złoża gazowego odwiertem poszukiwawczym Miłosław-4K. Obecnie trwają testy, po których zakończeniu będzie można dokładniej określić wielkość zasobów. W listopadzie rozpoczęło się wiercenie otworu poszukiwawczego Koźminiec-1. Celem prowadzonych prac jest odkrycie kolejnego złoża gazu ziemnego.

Roczne wydobycie krajowe największej firmy wydobywającej gaz ziemny w Polsce, czyli PGNiG wynosi ok. 4,5 mld m3 gazu, co zaspokaja ok. 30% krajowego zapotrzebowania na ten surowiec.

Właśnie z okazji ich święta 3 grudnia br. w odolanowskiej restauracji „Kardamon” odbędzie się uroczyste spotkanie górników z naszego rejonu. Dlatego pragniemy życzyć im spokojnej i bezpiecznej pracy, ale także odkrywania nowych złóż oraz wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do rozwiązywania problemu dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego, a co za tym idzie oszczędności w naszych portfelach.

 

Henryk Włodarek                                                                                                          

  • Barbórka 2016
  • Barbórka 2016
  • Barbórka 2016

« wstecz