Gmina i Miasto Odolanów

Aktualności gminne

Takie półkolonie tylko w Szkole Podstawowej w Wierzbnie…

W ramach półkolonii zimowych zorganizowanych w dniach 12-16 lutego 2018 roku w Szkole Podstawowej w Wierzbnie wypoczywało czterdziestu troje uczniów z Gminy Odolanów. Pierwszego dnia wypoczynku dzieci wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Kalisza. Odwiedzili tamtejszy basen, aby radosnym sercem i duszą rozpocząć ferie. Po ciepłej kąpieli dzieci udały się do kina, gdzie przeżywały losy chłopca w popularnej ostatnio produkcji filmowej pt: „Cudowny chłopak”. Nie była to jedyna wycieczka, ponieważ w kolejnych dniach dzieci wyjechały na kaliskie lodowisko oraz do Poznania, gdzie grupa zwiedzała Bramę Poznania - pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieść o rozwoju miasta Poznania z narracją o początkach Państwa Polskiego – wspólnoty, której kolebką jest Ostrów Tumski.

Oprócz licznych wycieczek, podczas pobytu półkolonijnego był także czas na zmagania sportowe, taneczne, trening umysłowy i manualny. Dzieci rywalizowały w wyścigach drużyn na szkolnej sali sportowej oraz aktywnie uczestniczyły w warsztatach rozwoju, prowadzonych przez kaliską aktorkę i trenerkę Katarzynę Bigorę. Manualne umiejętności doskonalili koloniści na zajęciach przygotowanych przez szkolne koło zainteresowań „Ręce pełne roboty” i wyszywali piękne kolorowe serce z okazji święta św. Walentego. Kulinarne zajęcia dla dzieci przygotowało i przeprowadziło ostrowskie przedsiębiorstwo „Torty z pasją”.

Były warsztaty, twórcza zabawa, spotkania z pedagogami, zwiedzanie ciekawych miejsc i wiele ważnych rozmów – a to wszystko dzięki zaangażowaniu nauczycieli oraz wsparciu Gminy i Miasta Odolanów. DZIĘKUJEMY!

Młodym uczestnikom półkolonii dziękujemy za dni pełne energii i już dzisiaj zapraszamy na kolejne, tym razem letnie półkolonie w Szkole Podstawowej w Wierzbnie!

 • autor: Katarzyna Przybylska, data: 2018-02-21
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie
 • Półkolonie w Wierzbnie

Podpisz i wyślij JPK_VAT z Profilem Zaufanym

Coraz mniej czasu pozostało mikroprzedsiębiorcom na przesłanie pierwszego JPK_VAT (do 26 lutego). Aby mieć pewność skutecznej realizacji tego obowiązku, warto jak najszybciej założyć Profil Zaufany, a dzięki niemu szybko i bezpiecznie wysłać dokumenty do systemu skarbowego.

Od 1 stycznia najmniejsi przedsiębiorcy – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie (także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) - najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT).

JPK_VAT przesyła się wyłącznie elektronicznie. Do podpisania JPK_VAT potrzebny jest bezpłatny Profil Zaufany (eGO) lub certyfikat kwalifikowany (płatny, komercyjny sposób autoryzacji danych).

Z Profilem Zaufanym na pewno się uda

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, online w serwisach administracji publicznej. Warto założyć go jak najszybciej.

Profil Zaufany można założyć przez internet, na dwa sposoby – za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym.

Ważne: udając się do Punktu Potwierdzającego pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego. Już teraz sprawdź jego ważność!

Wszystkie informacje oraz odpowiedzi na pytania jak założyć Profil Zaufany znajdziesz na stronie www.pz.gov.pl

Dodatkowo, aby zapewnić płynny proces przesyłania JPK_VAT, Ministerstwo Finansów zdecydowało o czasowym uruchomieniu możliwości uwierzytelniania pliku tak zwanymi danymi autoryzującymi. Podobne rozwiązanie funkcjonuje przy podpisywaniu rocznego zeznania podatkowego.

Jak złożyć JPK_VAT?

Plik JPK można wygenerować i wysłać:

 • Samodzielnie i bezpłatnie przy użyciu narzędzi Ministerstwa Finansów (np. aplikacji e-mikrofirma). Więcej informacji TUTAJ,
 • Samodzielnie przez swój program księgowy,
 • Może to zrobić księgowy zatrudniony przez firmę,
 • Może to zrobić biuro rachunkowe przez swój program.

Ministerstwo Finansów udostępnia bezpłatne i bezpieczne narzędzie do utworzenia i wysłania JPK_VAT – wejdź na www.jpk.mf.gov.pl i dowiedz się więcej.

Jak przygotować plik JPK_VAT i jak go podpisać Profilem Zaufanym?

Aby ułatwić przesyłanie JPK_VAT wszystkim tym, którzy wykorzystują programy księgowe, a chcą wykorzystać Profil Zaufany, Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło dedykowaną im usługę do podpisu pliku metadanych JPK_VAT.

Tutaj znajdziesz jej szczegóły: https://obywatel.gov.pl/podatki/podpisz-jpk_vat-profilem-zaufanym

Jeśli korzystasz z programu księgowego, wygenerowany w programie plik metadanych JPK_VAT przed wysłaniem możesz podpisać przy pomocy ww. usługi. W tym celu wybierz przycisk „Podpisz plik” i zaloguj się do swojego Profilu Zaufanego. Dodaj prawidłowo przygotowany w programie księgowym plik metadanych JPK_VAT, a następnie podpisz go Profilem Zaufanym z wykorzystaniem kodu autoryzacyjnego, który otrzymasz sms-em. Zapisz plik na dysku swojego komputera, a następnie prześlij za pomocą swojego programu księgowego.

Plik JPK_VAT może też przesłać za pomocą aplikacji udostępnionych przez Ministerstwo Finansów.

Infolinia KIS i dyżury ekspertów w urzędach skarbowych

Informacje w zakresie zakładania Profilu Zaufanego (eGO) można uzyskać korzystając z infolinii Krajowej Informacji Skarbowej. Wystarczy, od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00-18.00, zadzwonić pod numery 801 055 055 (z tel. stacjonarnych) oraz 22 330 03 30 (z tel. komórkowych). Po wybraniu w systemie zapowiedzi numeru 7 nastąpi przekierowanie do konsultantów w Ministerstwie Cyfryzacji, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania związane z zakładaniem i potwierdzaniem bezpłatnego Profilu Zaufanego (eGO).

Infolinia KIS czynna będzie także w soboty 17 i 24 lutego (w godzinach od 9 do 13).

Zachęcamy również do kontaktu z ekspertami w urzędach skarbowych.

W każdym urzędzie skarbowym w Polsce wyznaczeni są specjalni koordynatorzy do obsługi w zakresie JPK_VAT. Oni również będą pełnili dyżury 17 i 24 lutego (soboty).

 

Wydział Komunikacji
Ministerstwo Cyfryzacji

 • data: 2018-02-20

Trwają nabory do konkursów na dotacje dla organizacji pozarządowych

Szanowni Państwo,

Trwają nabory do konkursów na dotacje dla organizacji pozarządowych - zarówno z publicznych, jak i niepublicznych środków finansowych. To doskonała okazja, aby zaplanować swoje tegoroczne działania i stworzyć projekty, które pozwolą rozszerzyć i ubogacić działalność Państwa i prowadzonych organizacji pozarządowych - do czego gorąco zachęcamy, przypominając jednocześnie, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego doradztwa projektowego m.in. w zakresie konsultacji tworzonych wniosków dotacyjnych w ramach kaliskiego Centrum Integracji Wielkopolskich Inicjatyw Społecznych (mailowo lub osobiście).

Poniżej przekazujemy wybrane zestawienie konkursów, w których można ubiegać się o dofinansowanie projektów społecznych:

1. Otwarty konkurs ofert w zakresie pomocy społecznej - organizator Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej, termin składania wniosków: 8 marca 2018 godz. 15:30 (decyduje data wpływu!); szczegóły: https://bip.umww.pl/ogloszenie-otwartego-konkursu-ofert-na-realizacje-1-109083609

2. Ogólnopolski Konkurs Grantowy Programu "Równać Szanse 2018" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności - organizator Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży, termin składania wniosków: 14 marca 2018 r. godz. 12:00; o dotacje do 40 000 zł na działania trwające 15 miesięcy realizowane pomiędzy 1 lipca 2018 r., a 30 listopada 2019 r. (prowadzone ze stałą, minimum 20-osobową grupą młodzieży w wieku 13-19 lat z miejscowości do 20 tys. mieszkańców) mogą ubiegać się organizacje pozarządowe (zarejestrowane w formie stowarzyszeń lub fundacji) z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców oraz domy kultury i biblioteki, które otrzymały co najmniej jedną dotację w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse od 2007 roku; więcej szczegółów: https://www.rownacszanse.pl/

3. Program "Decydujesz, pomagamy" - organizator Fundacja Tesco, termin składania wniosków: 30 marca 2018 r.; inicjatywy mogą dotyczyć edukacji, promocji zdrowego stylu życia, rewitalizacji przestrzeni miejskich, aktywizacji osób starszych, działań na rzecz zwierząt i środowiska naturalnego, pielęgnowania lokalnych tradycji lub innych obszarów, na które mieszkańcy chcieliby zwrócić uwagę; szczegółowe informacje: https://tesco.pl/pomagamy/

4. Program "LECHSTARTER" - organizator Kompania Piwowarska, termin składania wniosków 11 marca 2018 r. godz. 14:00, celem jest inspirowanie prospołecznych zmian w polskich miastach w ramach hasła "Pozytywne zmiany w Twoim mieście"; skierowany do organizacji pozarządowych, ale także do osób fizycznych działających społecznie - liderów; szczegóły: https://lechstarter.urbanforms.org/ , http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/2155550.html

5. Program "Na 100 Niepodległa" -  organizator Fundacja BGK, termin składania wniosków do 31 marca 2018 r., projekt obejmuje wsparcie projektów w zakresie [1] wychowania patriotycznego (np. zwiększające wiedzę o historii Polski, kulturę narodową, itd.) dzieci i młodzieży (do 10 000 zł) lub [2] imprezy jednorazowej/cyklicznej o charakterze patriotycznym (do 120 000 zł); szczegóły: https://www.fundacja.bgk.pl/aktualnosci/start-programu-patriotycznego

 

Jeszcze raz zapraszamy do pozyskiwania środków zewnętrznych na ciekawe projekty organizacji społecznych z regionu
oraz do korzystania z bogatej oferty CIWIS Kalisz, z którą w całości można zapoznać się tutaj: https://www.kip.kalisz.pl/oferta/dotacje/centrum-integracji-wielkopolskich-inicjatyw-spolecznych-w-kaliszu/

 

 

 • data: 2018-02-20

Kamizelki odblaskowe dla mieszkańców

Podczas rocznej odprawy w Komisariacie Policji w Odolanowie, Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Marian Janicki przekazał policjantom walizkę profilaktyczną i 500 sztuk kamizelek odblaskowych, które trafią m.in. do najmłodszych mieszkańców gminy. Elementy odblaskowe będą rozdawane również mieszkańcom przy innych spotkaniach i działaniach policjantów.

Nawyk dbania o swoją widoczność starają się zaszczepić w maluchach policjanci w trakcie profilaktycznych prelekcji, które odbywają się cyklicznie w szkołach. Policjanci w trakcie tych spotkań między innymi uświadamiają dzieciom, że piesi już od najmłodszych lat powinni dbać o swoją widoczność przy drodze, noszenie kamizelki odblaskowej czy przyczepienie do plecaka elementu odblaskowego może ustrzec przed poważnymi konsekwencjami wypadków drogowych.

Kamizelki odblaskowe otrzymali również uczestnicy wypoczynku zimowego zorganizowanego przez Gminę i Miasto Odolanów. Podczas pierwszego turnusu kamizelki wręczył dzieciom Burmistrz Marian Janicki oraz Zastępca Burmistrza Krystyna Wiertelak.

To właśnie z myślą o pieszych i rowerowych uczestnikach ruchu drogowego Urząd Gminy i Miasta zakupił kamizelki odblaskowe, które będą rozdawane mieszkańcom podczas gminnych wydarzeń oraz imprez.

 • autor: Joanna Łuczkanin, data: 2018-02-20
 • Narada roczna Komisariatu Policji w Odolanowie
 • Narada roczna Komisariatu Policji w Odolanowie
 • Narada roczna Komisariatu Policji w Odolanowie
 • Narada roczna Komisariatu Policji w Odolanowie
 • Narada roczna Komisariatu Policji w Odolanowie
 • Narada roczna Komisariatu Policji w Odolanowie
 • Narada roczna Komisariatu Policji w Odolanowie

Weź udział w konkursach organizowanych przez KRUS

 • Plakat
 • Plakat

Wypoczynek zimowy dla dzieci z terenu gminy Odolanów

 • data: 2018-02-19
 • Wypoczynek zimowy 2018
 • Wypoczynek zimowy 2018
 • Wypoczynek zimowy 2018
 • Wypoczynek zimowy 2018
 • Wypoczynek zimowy 2018
 • Wypoczynek zimowy 2018
 • Wypoczynek zimowy 2018
 • Wypoczynek zimowy 2018
 • Wypoczynek zimowy 2018
 • Wypoczynek zimowy 2018
 • Wypoczynek zimowy 2018

Z myślą o bezpieczeństwie dzieci w pojazdach

Komisariat Policji w Odolanowie w trosce o bezpieczeństwo dzieci, przypomina, iż zgodnie z art. 97 w zw. z art. 45 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym przewożenie dziecka w pojeździe:

 • poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci,
 • w foteliku ochronnym, siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera,

jest wykroczeniem, za które grozi grzywna w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.


W miesiącu marcu dzielnicowi przeprowadzą szereg kontroli w rejonach szkół i przedszkoli,
aby sprawdzić czy właściwie dbamy o nasze pociechy.

 • autor: KP w Odolanowie, data: 2018-02-19

Informacja dla rolników do 10 ha

Wielkopolska Izba Rolnicza informuje, że od 15 lutego do 14 marca 2018 r. rolnicy gospodarujący na areale mniejszym niż 10 ha mogą składać w biurach powiatowych ARiMR "Oświadczenia potwierdzające brak zmian w 2018 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2017". Złożenie przez uprawnionego rolnika w tym terminie takiego oświadczenia, jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie płatności za 2018 r. Skorzystanie z tej możliwości znacznie uprości w bieżącym roku procedurę wnioskowania o dopłaty obszarowe dla znacznej liczby rolników.

Więcej informacji TUTAJ.

 • data: 2018-02-19

Sportowe podsumowanie 2017 roku

„Sport ujawnia nie tylko bogate możliwości człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe. Nie polega tylko na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę (…). Potencjał ukryty w sporcie sprawia, że jest on szczególnym narzędziem integralnego rozwoju Człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego” św. Jan Paweł II

W miniony czwartek 15 lutego samorząd odolanowski dokonał uroczystego podsumowania działalność sportowej na terenie Gminy i Miasta Odolanów w 2017 roku. Uroczystość odbyła się w Odolanowskim Domu Kultury z udziałem zaproszonych przez Burmistrza Mariana Janickiego gości: Przewodniczącego Rady GiM Odolanów Jana Prokopa, Zastępcy Burmistrza Krystyny Wiertelak, radnych powiatowych Józefa Wajsa i Grzegorza Finke oraz Przewodniczącego Powiatowego Zrzeszenia LZS w Ostrowie Wielkopolskim Stanisława Ratajczaka, a także dyrektorów szkół, nauczycieli, działaczy sportowych, trenerów, przewodniczących organizacji społecznych i zawodników.

Po otwarciu i powitaniu wszystkich przybyłych, prowadzący uroczystość Wojciech Kubiak zaprosił do wysłuchania koncertu w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej, który poprowadził Dyrektor Szkoły Muzycznej w Odolanowie Janusz Lizurej.

Swoje umiejętności zaprezentowali instrumentaliści:

 • Laura Rozpęk - trębaczka - Szkoła Muzyczna w Ostrowie Wlkp.,
 • Agata Brzezicha - gitarzystka – Szkoła Muzyczna w Odolanowie,
 • Kamil Michałowicz - saksofonista – Szkoła Muzyczna w Odolanowie.

Krótkie informacje o działalności sportowej prowadzonej w 2017r. złożyli:

 • Animatorzy ORLIKA w Odolanowie i Tarchałach W.,
 • Przewodniczący M-G Szkolnego Związku Sportowego w Odolanowie,
 • Przewodniczący M-G Zrzeszenia LZS w Odolanowie.

Następnie gospodarz uroczystości wraz z zaproszonymi gośćmi wręczyli puchary oraz nagrody za zajęcie pierwszych 3 miejsc w „Rywalizacji Sportowej Środowisk na terenie Gminy i Miasta Odolanów w 2017 r.”

Laureatami zostali:

 1. LZS HUTA
 2. LZS BONIKÓW
 3. LZS NADSTAWKI

Wyróżnienia i gratulacje w postaci okolicznościowych statuetek dla organizacji społecznych, szkół i klubów otrzymali:

 • LKS Czarni Wierzbno
 • LKS Gorzyce Małe
 • MLKS Odolanovia
 • LZS Tarchalanka
 • LZS Raczyce
 • LZS Bonikowia Boników
 • LZS Gliśnica
 • LZS Korona Nadstawki
 • LZS Huta
 • LZS Start Nabyszyce
 • LZS Tarchały Małe
 • Zapaśniczy UKS Bartosz
 • M-G Związek Sportowy
 • UKS Czempion
 • Szkoła Podstawowa w Świecy
 • Zespół Szkół w Odolanowie
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Odolanowie
 • OSP Odolanów
 • OSP Tarchały Wielkie
 • Stowarzyszenie „Razem Raźniej” w Odolanowie
 • Redakcja „Dzwonka Odolanowskiego”
 • Branżowa Szkoła I Stopnia w Odolanowie

List gratulacyjny Burmistrza za osobisty wkład i zaangażowanie w rozwój kultury fizycznej i sportu na terenie Gminy i Miasta w 2017 roku z mottem „Zwycięzcy nigdy się nie poddają, ci co się poddają nigdy nie zwyciężają” /Vince Lombardi/ otrzymali:

 • Paweł Barczak - działacz LZS Gorzyce Małe
 • Grzegorz Szubert - działacz LZS Tarchalanka
 • Henryk Mizgalski - działacz LZS Nabyszyce, sędzia piłkarski
 • Tomasz Zwoliński - Przewodniczący M-G SZS
 • Stanisław Goliński - działacz LZS Huta
 • Wojciech Wewior - działacz LZS Tarchalanka
 • Oktawian Kaik - działacz LZS Tarchalanka
 • Wojciech Kubiak - nauczyciel, działacz ZUKS
 • Przemysław Bąk - Prezes MLKS Odolanovia
 • Franciszek Jasik - nauczyciel, Prezes Stowarzyszenia „Razem Raźniej”
 • Adam Brychcy - nauczyciel, animator orlika
 • Dariusz Kmiecik - OSP Odolanów
 • Tomasz Pacyna - OSP Tarchały Wielkie
 • Roman Przerwa - Przewodniczący Rady Osiedl. Śródmieście
 • Andrzej Martewicz - radny GiM, działacz sportowy
 • Jan Zawidzki - działacz LZS Boników i M-G Z LZS
 • Krzysztof Jackowski - działacz LKS Wierzbno i M-G Z LZS
 • Zenon Czysty - działacz sportowy, biegacz

Stypendia sportowe oraz nagrody Burmistrza GiM Odolanów dla sportowców za szczególne osiągnięcia sportowe w 2017 roku otrzymali:

 • Dawid Barczak - kick-boxing - stypendium
 • Hubert Sikora - kick-boxing - stypendium
 • Jakub Brylewski - zapasy - nagroda

Na zakończenie w swych wystąpieniach Przewodniczący Rady oraz Burmistrz raz jeszcze pogratulowali wyróżnionym oraz podziękowali wszystkim za osobisty wkład i zaangażowanie w rozwój sportu na terenie naszej Małej Ojczyzny, życząc wszystkim zdrowia i powodzenia w życiu osobistym i pracy zawodowej, zapewnili o wsparciu i pomocy w dalszej działalności ze strony władzy samorządowej Gminy i Miasta Odolanów.

Głos zabrał także Józef Wajs, który pogratulował wyróżnionym oraz przedstawił zamierzenia dotyczące organizacji XXIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Piłki Nożnej im. gen. Kazimierza Glabisza oraz imprez towarzyszącym obchodom setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, które odbędą się w maju tego roku.

Stanisław Ratajczak – Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS w Ostrowie Wlkp. zabierając głos również gratulował osiągnięć sportowych i organizacyjnych w gminie Odolanów, podziękował samorządowi odolanowskiemu za wsparcie działaczy i tworzenie sprzyjającego klimatu dla rozwoju sportu. Zapraszając do wzięcia udziału w Zimowej Spartakiadzie Mieszkańców Wsi i Miast omówił główne cele i zasady tej imprezy.

Na tym zakończono uroczystość, a dalsze rozmowy i dyskusje odbywały się przy kawie i ciastku.

 • autor: Bogdan Frąszczak, data: 2018-02-19
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku
 • Uroczystość podsumowania sportowej działalności w 2017 roku

Remiza, jak nowa

Spotkanie podsumowujące dokonane prace remontowe remizy strażackiej w Tarchałach Wielkich zorganizował Zarząd tamtejszej OSP. W spotkaniu wzięli udział: Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Marian Janicki, Sołtys Tarchał Wielkich Elżbieta Tomczak, Prezes Zarządu Gminnego ZOSP Grzegorz Finke, Komendant Powiatowy PSP w Ostrowie Wielkopolski brygadier Jacek Wiśniewski oraz trzech pracowników Zakładu Usług Komunalnych w Odolanowie, którzy wykonywali prace remontowe w garażach remizy. W spotkaniu udział wzięło również kilku strażaków z jednostki, którzy byli zaangażowani w remont remizy.

Prace remontowe przeprowadzane były etapami:

 • na przełomie czerwca i lipca 2016r. została skuta i wylana nowa posadzka w obu garażach - koszt inwestycji 17.000 zł w całości sfinansowany został przez GiM Odolanów,
 • wiosną roku 2017 wymieniona została instalacja elektryczna w pomieszczeniach garażowych i łazience - koszt 5.000 zł również w całości został sfinansowany przez GiM Odolanów,
 • pod koniec roku 2017 na przełomie listopada i grudnia została wykonana elewacja ścian i sufitu w pomieszczeniach garażowych. Koszt zużytych materiałów (gipsy, kleje, siatki, farby) tak jak wcześniej sfinansował samorząd odolanowski, natomiast prace remontowe wykonali pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Odolanowie.

Równorzędnie z remontem pomieszczeń garażowych strażacy z OSP w Tarchałach Wielkich remontowali gruntownie pomieszczenie sanitarne. Na remont łazienki otrzymali dofinansowanie z KSRG w kwocie 5.400 zł, a blisko drugie tyle dołożyli z własnych zgromadzonych środków. Kwoty te wystarczyły na zakup materiałów (płytki, kleje, kabina prysznicowa, umywalka, szafka, wc, automat do prania), a prace w całości druhowie wykonali społecznie.

Wspomnieć należy, iż w roku 2014 druhowie również w czynie społecznym gruntownie wyremontowali pomieszczenie socjalne, które wyposażone zostało w nowe meble kuchenne, biurko, lodówkę, stół i 12 krzeseł, ekspres ciśnieniowy do kawy i mikrofalę (środki na remont pochodziły z GiM Odolanów).

Na spotkaniu za okazane wsparcie ze strony Burmistrza Mariana Janickiego, jak i kierownika Zakładu Usług Komunalnych Grzegorza Finke, Prezes OSP w Tarchałach Wielkich Tomasz Pacyna w imieniu wszystkich strażaków podziękował i wręczył pamiątkowe statuetki.

 • autor: Tomasz Pacyna, data: 2018-02-19
 • Spotkanie podsumowujące remont remizy OSP
 • Spotkanie podsumowujące remont remizy OSP
 • Spotkanie podsumowujące remont remizy OSP

Wielka miłość - czyli 50 i 60 lat razem

Niecodzienna aczkolwiek bardzo miła uroczystość miała miejsce w sali odolanowskiej restauracji „Nadbaryczna”. Po 50 i 60 latach wspólnego pożycia 19 par przybyło i spotkało się ponownie. Niestety siedem par z różnych osobistych powodów nie uczestniczyło w uroczystości. Dostojnych gości powitała kierownik Urzędu Stanu Cywilnego - Aleksandra Szkudlarz. W uroczystości udział wzięli burmistrz - Marian Janicki i przewodniczący Rady G i M – Jan Prokop którzy w serdecznych słowach złożyli jubilatom życzenia i gratulacje. Następnie burmistrz - Marian Janicki w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy, udekorował dostojnych małżonków medalem „Za długoletnie pożycie małżeńskie” oraz wręczył kwiaty i pamiątkowe upominki. Artystycznie uroczystość uświetniła odolanowska młodzież z zespołu „Golden Trio” w składzie Alicja Szkudlarz, Anna Szkudlarz i Ewa Sztukowska. Podczas uroczystego spotkania przy kawie i dobrym obiedzie dzielono się wspomnieniami z ponad pół wieku. W roku 2017 świętowaliśmy jubileusze 50 i 60 – lecia 26 następujących par:

-50-lecia:

Państwo: Helena i Józef Bednarczykowie, Stanisława i Józef Górni, Zofia i Stanisław Klabacha, Janina i Edward Kocińscy, Danuta i Henryk Koryciakowie, Jadwiga i Stanisław Krenc, Melania i Marian Leniek, Helena i Eugeniusz Mogiełkowie, Władysława i Wojciech Rachwalscy, Genowefa i Franciszek Rychłowscy, Teresa i Jerzy Stachowiakowie, Maria i Stanisław Usarkowie, Teresa i Stanisław Wasielowie, Halina i Andrzej Wypyszyńscy, Henryka i Jan Zawidzcy, Kazimiera i Józef Zawidzcy, Janina i Kazimierz Zielezinscy, Zofia i Józef Zimniakowie.

-60-lecia:

Państwo: Anna i Feliks Bednarczykowie, Zofia i Jan Brodalowie, Jadwiga i Ryszard Dymała, Helena i Stanisław Szubert, Stefania i Stanisław Wiśniewscy, Mieczysława i Zygmunt Zydorkowie

 • autor: Henryk Włodarek, data: 2018-02-16
 • Wielka miłość - czyli 50 i 60 lat razem
 • Wielka miłość - czyli 50 i 60 lat razem
 • Wielka miłość - czyli 50 i 60 lat razem
 • Wielka miłość - czyli 50 i 60 lat razem
 • Wielka miłość - czyli 50 i 60 lat razem
 • Wielka miłość - czyli 50 i 60 lat razem
 • Wielka miłość - czyli 50 i 60 lat razem
 • Wielka miłość - czyli 50 i 60 lat razem
 • Wielka miłość - czyli 50 i 60 lat razem
 • Wielka miłość - czyli 50 i 60 lat razem
 • Wielka miłość - czyli 50 i 60 lat razem
 • Wielka miłość - czyli 50 i 60 lat razem

Zaproszenie

 • Zaproszenie1
 • Zaproszenie2

Kultywują tradycję , czyli Podkoziołek nad Baryczą

W ostatni dzień karnawału po latach przerwy, w gminie Odolanów znów pojawił się popularny niegdyś „Podkoziołek” „Śledzik” „Zapusty” lub „Maśka” w skład którego wchodzą osoby przebrane m.in. za parę nowożeńców, śmierć, diabła, niedźwiedzia, kozła, policjanta, strażaka czy leśnika. W br. grupy przebierańców chodziły m. in. w Garkach, którzy gościnnie odwiedzili sąsiedni Boników organizowane przez miejscowe OSP, radnego – Jarosława Cierpkę i sołtysa –Aurelię Płokarz i Gliśnicy – gdzie duży wkład w organizację mieli KGW i LZS Gliśnica. Zabrakło ich, tak jak dawniej na ulicach miasta oraz w pozostałych sołectwach a szkoda ! Choć pojawiły się deklaracje organizacji zabawy w Nadstawkach i kilku innych jeszcze sołectwach. Jest to zespół składający się z kilkunastu osób chodzący od chaty do chaty grając i śpiewając różne podkoziołkowe przyśpiewki otrzymując w zamian za to jajka, kiełbasę, kielicha lub po prostu pieniądze. Organizatorem pod koziołka są zwykle miejscowa straż pożarna, sołtysi i młodzież szkolna. Dobrze się stało, iż wpadnięto na pomysł kultywowania tej tradycji i przekazywania młodemu pokoleniu staropolskich obyczajów związanych z zapustami.

 • autor: Henryk Włodarek, data: 2018-02-15
 • Podkoziołek 2018
 • Podkoziołek 2018

Iga Niedbała laureatką konkursu „Maskotka Olimpijska Twoim Bohaterem”

W piątek 9.02.2018r. dokładnie o godz. 12.00 w momencie gdy w PyeongChang w Korei Południowej rozpoczynały się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie, w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego „Maskotka Olimpijska Twoim Bohaterem”. Wśród laureatów znalazła się Iga Niedbała uczennica kl. I Szkoły Podstawowej w Wierzbnie. Zdobyła ona jedną z sześciu równorzędnych nagród w kategorii klas I-III. Na konkurs nadesłano 365 prac z całej Polski. Iga wraz z opiekunem Genowefą Jurek odebrały nagrody i gratulacje z rąk Wojciecha Fortuny, mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich (Sapporo 1972), pierwszego polskiego złotego medalisty zimowych igrzysk olimpijskich, a także Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego i przedstawiciela Republiki Korei. Dla dziewczynki i jej opiekunów będzie to z pewnością niezapomniany dzień.
Dziękujemy Grzegorzowi Szubertowi za zachęcenie do udziału w konkursie oraz rodzicom Igi za zorganizowanie wyjazdu.

 

 • autor: Katarzyna Przybylska, data: 2018-02-13
 • Iga podczas uroczystości w Warszawie
 • Iga podczas uroczystości w Warszawie
 • Iga podczas uroczystości w Warszawie
 • Iga podczas uroczystości w Warszawie
 • Iga podczas uroczystości w Warszawie

Oferta pracy - instruktor parku linowego

 • Informacja

Czwartek ostatniej szansy z JPK_VAT

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Dzień Babci i Dziadka w Dziennym Domu Senior Plus w Odolanowie

22 stycznia 2018 r.  w poniedziałek odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka pt. ,, Ja się nie chwalę, ja po prostu, zwyczajnie, mam talent’’ przygotowane w oparciu o popularny program telewizyjny pt.,, Mam talent’’. Przygotowało go dwudziestu gimnazjalistów z klas II A, III A i III B pod opieką bibliotekarki Hanny Lebicy.

Wesołe teksty wierszy bardzo spodobały się Seniorom spędzającym czas w Dziennym Domu Senior Plus w Odolanowie przy ul. Dworcowej i zaprosili występujących uczniów do kolejnych odwiedzin i umilenia im czasu.

 • data: 2018-02-09
 • Przedstawienie w Dziennym Domu Senior+
 • Przedstawienie w Dziennym Domu Senior+
 • Przedstawienie w Dziennym Domu Senior+
 • Przedstawienie w Dziennym Domu Senior+
 • Przedstawienie w Dziennym Domu Senior+

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty - dotyczy otwartego konkursu na realizatora szczepień profilaktycznych dla dziewcząt przeciwko wirusowi HPV

 • Informacja

Informacja KRUS w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników

 • Informacja

W Nabyszycach zagrali o Puchar Sołtysa

18 uczestników, w tym jedna przedstawicielka płci pięknej, wzięło udział w Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Sołtysa zorganizowanego w minioną niedzielę 4 lutego 2018 r. w Nabyszycach.

Zwycięzcą turnieju został Adrian Witczak po pasjonujących pojedynku w finale z Tomaszem Kowalczykiem. III miejsce zajął Karol Maciejewski, wygrywając ostatni mecz z Danielem Kryjomem. Gościem honorowym był Prezes LZS w Gminie Odolanów Bogdan Frąszczak, który ufundował puchar dla najmłodszego uczestnika turnieju oraz dwa komplety rakietek do tenisa stołowego.

Ostateczna klasyfikacja turnieju:

 1. ADRIAN WITCZAK
 2. TOMASZ KOWALCZYK
 3. KAROL MACIEJEWSKI
 4. DANIEL KRYJOM

Wśród młodzieżowców najlepszym graczem został Hubert Kukuła. Puchar najmłodszego uczestnika turnieju otrzymał Mateusz Błaszczyk. Nad sprawnym przebiegiem rywalizacji czuwali sędziowie i organizatorzy zawodów (Henryk Mizgalski, Tomasz Pawlak, Marcin Krupka, Natalia Kukuła).

 • autor: P.M., data: 2018-02-06
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach
 • Turniej tenisa stołowego w Nabyszycach

Dołącz do członków Klubu MLKS "Odolanovia"

 • Informacja

Do pobrania

Wspomnienia z Koncertu Walentynkowego

„Tak bardzo wierzę w nas, w Ciebie i w siebie i w ten zwariowany czas”

Pod takim właśnie hasłem odbył się tegoroczny Koncert Walentynkowy w Odolanowie. Mieszkańcy gminy mieli okazję na chwilę oderwać się od swoich codziennych spraw, trosk i zmartwień. Mogli odprężyć się przy dźwiękach często znanej muzyki, razem z wykonawcami zaśpiewać swoje ulubione piosenki. Jak co roku wykonawcami byli znani, odolanowscy (i nie tylko) artyści – amatorzy i profesjonaliści oraz Odolanowska Orkiestra Dęta pod batutą Aleksandry Hoffmann-Dzieran.

Obecny na koncercie burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Marian Janicki pogratulował artystom wspaniałego występu oraz podziękował organizatorom za zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie wydarzenia. Sala wypełniona po brzegi podziękowała za wspaniałe widowisko owacją na stojąco. Po zakończeniu części artystycznej widzowie mieli możliwość porozmawiania przy kawie i herbacie z organizatorami i wykonawcami.

W tym roku wyjątkowo program artystyczny przedstawiono w restauracji Nadbaryczna ze względu na remont sali koncertowej Odolanowskiego Domu Kultury. Organizatorzy: SP w Odolanowie, SP w Świecy, SP w Nabyszycach i SZ I Stopnia w Odolanowie serdecznie dziękują Właścicielom Restauracji za miłe przyjęcie artystów w swoich progach.

Już dziś zapraszamy na przyszłoroczny koncert!

 • autor: Katarzyna Maciejewska, data: 2018-02-06
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018
 • Koncert Walentynkowy 2018

Weronika Majchrzak z Tarchał Wielkich w finale I Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

Mieszkanka Tarchał Wielkich Weronika Majchrzak zakwalifikowała się do finału I Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Moja okolica – bezpieczna i przyjazna”.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich, a jego celem jest rozwijanie wśród młodzieży poczucia odpowiedzialności za swoje postępowanie oraz zachęcenie ich do poznania przepisów prawa i uprawnień instytucji stojących na jego straży. To wiedza bardzo przydatna, przede wszystkim w życiu codziennym, gdyż młodzi ludzie będą wiedzieli, jak zachować się w różnych sytuacjach, gdy bezpieczeństwo innych lub ich samych będzie zagrożone. Olimpiada to także kreowanie postaw przyszłych działaczy społecznych.

Zwycięzca olimpady otrzyma indeks upoważniający do podjęcia studiów licencjackich na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. 

Aby dojść do finału Weronika musiała przejść eliminacje, do których już na drugim etapie zostało zakwalifikowanych 180 osób z całego województwa wielkopolskiego. W Kaliszu, z którego startowała Weronika, przystąpiło 45 osób z 12 kaliskich szkół średnich oraz 2 szkół z powiatu kaliskiego. II etap olimpiady w przeciwieństwie do pierwszego, składał się z testu wielokrotnego wyboru oraz trzech pytań otwartych, z których uczestnicy wybierali jedno i pisemnie udzielali odpowiedzi. Do finału zakwalifikowało się 20 uczestników z całego województwa wielkopolskiego, z czego trzy osoby z terenu Kalisza i jedna z powiatu kaliskiego, w tym właśnie Weronika Majchrzak - uczennica III klasy technik Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku.

Serdecznie gratulujemy Weronice przejścia do finału, który będzie miał miejsce w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu już 26 marca 2018 roku.

 • autor: Joanna Łuczkanin, data: 2018-02-02
 • źródło: SM Kalisz

Podsumowanie XIII edycji Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego

18 projektów z terenu Gminy i Miasta Odolanów było realizowanych w ramach XIII Konkursu Grantowego Stowarzyszenia „Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego".

Podsumowanie kolejnej edycji odbyło się w piątek 26 stycznia 2018r. w ostrowskiej Synagodze.

Głównym celem Funduszu Grantowego jest inicjowanie oraz wspieranie przedsięwzięć z zakresu edukacji, kultury i obserwacji, ochrony dóbr kultury i tradycji, kultury fizycznej i sportu, krajoznawstwa, turystyki, historii, ekologii, ochrony zdrowia i integracji osób niepełnosprawnych.

Gmina i Miasto Odolanów od lat jest donatorem Funduszu. Dzięki temu stowarzyszenia, organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne z naszego terenu mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich przedsięwzięć.

Na gali obecna była zastępca burmistrza Gminy i Miasta Odolanów Krystyna Wiertelak, a także beneficjenci poszczególnych projektów. W tym roku gościem specjalnym uroczystości była Oktawia Nowacka - brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 w pięcioboju nowoczesnym.

Przypomnijmy, że w XIII edycji Konkursu Grantowego Gmina i Miasto Odolanów wsparła 15 organizacji (niektóre realizowały więcej niż jeden projekt)  na łączną kwotę 20 tys. złotych. Pozostałą część dołożyli Fundacja Orlen Dar Serca oraz firma Mahle Behr.

Dofinansowanie otrzymali:

 1. Stowarzyszenie „Razem dla Tarchał Wielkich i okolicy" na projekt Święto Kaczora - Turniej Zrywania Kaczora
 2. Stowarzyszenie „Razem dla Tarchał Wielkich i okolicy" na projekt „Od ziarenka do bochenka - dożynki w Tarchałach Wielkich"
 3. Stowarzyszenie Miłośników Przyrody, Kultury, Aktywnego Wypoczynku, Pomocy Niepełnosprawnym „Razem Raźniej" na projekt IX Wystawa Interaktywna „Czy wszystko da się zmierzyć?"
 4. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Centrum w Odolanowie na projekt Gminne Zawody Wędkarskie Osób Niepełnosprawnych pn. „Majówka z Wędką"
 5. Stowarzyszenie „Razem dla Raczyc" na projekt „Lato lato lato ech, że ty"
 6. Ochotnicza Straż Pożarna w Uciechowie na projekt Rodzinny Festyn ze strażakami
 7. Stowarzyszenie „Nasz Uciechów" na projekt II Biesiada z Tradycją
 8. Uczniowski Klub Sportowy „BARTOSZ" przy Szkole Podstawowej im. gen. Kazimierza Glabisza w Odolanowie na projekt Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej im. gen. Kazimierza Glabisza w Odolanowie
 9. Uczniowski Klub Sportowy „CZEMPION" na projekt Sport, turystyka i rekreacja sposobem na integrację środowiska lokalnego
 10. Uczniowski Klub Sportowy „Kubusie" na projekt „Poranek wielkanocny - kultywowanie tradycji i zwyczajów naszym bogactwem narodowym"
 11. Miejsko-Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Odolanowie na projekt Letnia Liga Gminna w piłce nożnej dla drużyn niezrzeszonych
 12. Odolanowskie Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Jagiellończyk" na projekt Odolanowski Quest Rowerowy
 13. Odolanowskie Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Jagiellończyk" na projekt Rakieta to jest To!
 14. Odolanowskie Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Jagiellończyk" na projekt II Forum Jagiellończyków
 15. Stowarzyszenie „Rozwoju Wsi Boników" na projekt „Każdy chłopak piłkę kopie"
 16. Ludowy Klub Sportowy „CZARNI" w Wierzbnie na projekt 70 lat w sporcie wiejskim. LKS CZARNI WIERZBNO 1947-2017
 17. Parafialny Uczniowski Klub Sportowy GIMNASJON-SCC przy Gimnazjum w Wierzbnie na projekt Regionalna Parafiada „Wierzbno 2017"
 18. Stowarzyszenie Edukacja i Rozwój Gorzyc Małych i okolic na projekt „Rodzina to najlepsza drużyna”
 • autor: Joanna Łuczkanin, data: 2018-02-01
 • Podsumowanie 13. edycji Funduszu
 • Podsumowanie 13. edycji Funduszu
 • Podsumowanie 13. edycji Funduszu
 • Podsumowanie 13. edycji Funduszu
 • Podsumowanie 13. edycji Funduszu
 • Podsumowanie 13. edycji Funduszu
 • Podsumowanie 13. edycji Funduszu
 • Podsumowanie 13. edycji Funduszu

Zapaśnik z Odolanowa beneficjentem programu "team 100"!

Jakub Brylewski – nasz rodzimy zapaśnik z Bonikowa, wychowanek UKS Bartosz Odolanów został jednym z beneficjentów programu „team 100” Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Fundacji Narodowej.

Głównym celem „team 100” jest wsparcie młodych, polskich i perspektywicznych zawodników, członków kadr narodowych, uprawiających indywidualne dyscypliny olimpijskie.

Każdy ze sportowców otrzymuje roczne dofinansowanie w wysokości 40 tys. złotych.

Dodatkowe wsparcie umożliwia młodym sportowcom m.in. łączenie kariery sportowej z nauką i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Zawodnicy mogą zdecydować samodzielnie o wykorzystaniu otrzymanych środków, m.in. na lekarza, fizjoterapeutę, dietetyka, psychologa, naukę, zakup specjalistycznego sprzętu sportowego itp.

Dzięki beneficjentom programu „team 100” w 2017 roku Mazurek Dąbrowskiego był odegrany 22 razy na całym świecie. Na uwagę zasługują sukcesy lekkoatletów (23 medale), wioślarzy (15 medali), kajakarzy (15 medali) czy zapaśników (11 medali). – Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Andrzej Jurkiewicz

Wczoraj, 31 stycznia 2018r. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nominacji uczestnikom Programu „team 100”, w którym na zaproszenie Ministra Sportu i Turystyki udział wzięli Jakub Brylewski oraz trener Bogdan Frąszczak.

Dodać należy że w tym roku do programu dołączono m.in. 4 zapaśników, w tym 3 zapaśniczki i 1 zapaśnika – właśnie Jakuba.

Gratulujemy Kubie i czekamy na dalsze sukcesy!

 • autor: Bogdan Frąszczak, data: 2018-02-01
 • Baner
 • Jakub Brylewski podczas uroczystości w Warszawie
 • Jakub Brylewski podczas uroczystości w Warszawie
 • Jakub Brylewski podczas uroczystości w Warszawie
 • Jakub Brylewski podczas uroczystości w Warszawie
 • Jakub Brylewski podczas uroczystości w Warszawie
 • Jakub Brylewski podczas uroczystości w Warszawie

Przedsiębiorco, załóż Profil Zaufany już dziś!

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, online w serwisach administracji publicznej. Warto założyć go jak najszybciej – przede wszystkim już teraz powinni to zrobić przedsiębiorcy.

Od 1 stycznia najmniejsi przedsiębiorcy – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie (także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) - najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT). JPK_VAT przesyła się wyłącznie elektronicznie.

Z Profilem Zaufanym na pewno Ci się uda.

JPK_VAT to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane pobierane są bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie.

Do prawidłowego złożenia i wysłania Jednolitego Pliku Kontrolnego potrzebny jest certyfikat kwalifikowany lub Profil Zaufany (eGO). JPK trzeba też uwierzytelnić.

Więcej o JPK – TUTAJ.

Mikroprzedsiębiorcy, którzy nie chcą mieć problemów z przesłaniem JPK_VAT, już dziś powinni bezpłatnie założyć Profil Zaufany. To proste!

Załóż Profil Zaufany już dziś!

Jeżeli przedsiębiorcy już teraz założą Profil Zaufany będą dobrze przygotowani do wysyłki pierwszego JPK_VAT. Profil Zaufany da im gwarancję łatwego, szybkiego i bezpiecznego wysłania pliku JPK_VAT.

Jak to zrobić?

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby:

 1. Przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji Profil Zaufany można założyć i potwierdzić w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w tych bankach: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank lub konto na platformie Envelo.

Za pomocą konta bankowego szybko i bezpiecznie można założyć i potwierdzić Profil Zaufany. Chodzi o to, że dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy - w tym przedsiębiorca - kto zdecyduje się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musi już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.

 • Krok 1: Wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego w systemie bankowości elektronicznej.
 • Krok 2: Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia Profilu Zaufanego.

      2. Przez internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym

 • Krok 1: Wejdź na stronę www.pz.gov.pl.
 • Krok 2: Wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym.
 • Krok 3: Wypełnij w internecie wniosek o założenie Profilu Zaufanego
 • Krok 4: Po założeniu Profilu w internecie należy odwiedzić Punkt Potwierdzający. Jest na to 14 dni od złożenia wniosku. Na stronie www.pz.gov sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy Punkt Potwierdzający.

W całej Polsce funkcjonuje prawie 1500 takich Punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie.

Pełna lista punktów potwierdzających - TUTAJ.

Do czego jeszcze przydaje się Profil Zaufany?

Dzięki Profilowi Zaufanemu można m.in.:

 • Składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US
 • Złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej
 • Zgłosić utratę dokumentu tożsamości
 • Wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
 • Załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym
 • Uzyskać odpis aktu stanu cywilnego
 • Dziesiątki innych spraw.

Dlatego: przedsiębiorco, załóż Profil Zaufany już dziś!

Więcej informacji na stronie www.pz.gov.pl

 

Z poważaniem
Wydział Komunikacji
Ministerstwa Cyfryzacji

 • data: 2018-01-30
 • Informacja

Bawili babcie, dziadków i seniorów

Tradycyjnie już, jak każdego roku samorząd wiejski wspólnie z kierownictwem szkoły wraz z przedszkolakami z Tarchał Wielkich zaprosili swoje babcie, dziadków i seniorów do sali wiejskiej by wspólnie świętować ich dzień. Uroczystość otworzyła sołtys wioski – Elżbieta Tomczak, która powitała przybyłych gości zastępcę burmistrza GiM – Krystynę Wiertelak, radnych powiatu ostrowskiego – Grzegorza Finke, Grzegorza Szuberta i Józefa Wajsa, radnego GiM – Mariana Dolatę, dyr. Szkoły Podstawowej – Sławomira Jasińskiego, Katarzynę Krenc – przewodniczącą miejscowego KGW oraz wszystkich przybyłych mieszkańców wioski. W części artystycznej wystąpili uczniowie tarchalskiej szkoły z jasełkami pt. „Do Betlejem nie jest tak daleko”, tańcami i kolędą, a wszystko pod czujnym okiem swoich opiekunek Eweliny Kasprzyk i Ewy Ziętek. Jednym z bohaterów jasełek jest Mały Książę, który pojawia się wśród nas, szuka stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Obserwując jednocześnie jak ludzkość przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia. Wędrując po ziemi stwierdza, że najważniejsze jest „niewidoczne dla oczu”. Tłumaczy napotkanym ludziom, że miłość jest, tylko trzeba znaleźć do niej drogę. Odnajduje ją w nowo narodzonym Synu Bożym. Były oczywiście wspólne życzenia i łamanie się opłatkiem. Na bogato zastawionych stołach znalazły się kawa, wspaniałe wypieki, owoce, bigos i wędlina. Atrakcją wieczoru był występ Zespołu Ludowego „Hucianie”, przy przepięknej muzyce nogi same rwały się do tańca. Wspaniała atmosfera sprawiła, iż oba pokolenia bardzo dobrze się bawiły. Aby zorganizować tak wspaniałą uroczystość nie wystarczyła pomoc rodziców maluchów i członków rady sołeckiej - potrzebni byli sponsorzy: Szkoła Podstawowa, LZS, Rada Sołecka, KGW, Radni Powiatu Ostrowskiego - Grzegorz Finke i Grzegorz Szubert oraz Radny GiM – Marian Dolata.

 • autor: Henryk Włodarek, data: 2018-01-30
 • Dzień Babci, Dziadka i Seniora w Tarchałach Wielkich
 • Dzień Babci, Dziadka i Seniora w Tarchałach Wielkich
 • Dzień Babci, Dziadka i Seniora w Tarchałach Wielkich
 • Dzień Babci, Dziadka i Seniora w Tarchałach Wielkich
 • Dzień Babci, Dziadka i Seniora w Tarchałach Wielkich
 • Dzień Babci, Dziadka i Seniora w Tarchałach Wielkich
 • Dzień Babci, Dziadka i Seniora w Tarchałach Wielkich
 • Dzień Babci, Dziadka i Seniora w Tarchałach Wielkich
 • Dzień Babci, Dziadka i Seniora w Tarchałach Wielkich

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

 • Ostrzeżenie meteo

Dla babci i dziadka w Nadstawkach

W miniony weekend po raz pierwszy w historii mieszkańcy Nadstawek świętowali wspólnie Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość zorganizowali sołtys Irena Kubica oraz Rada Sołecka. Wśród zaproszonych gości byli: starosta ostrowski Paweł Rajski, burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Marian Janicki, radny Janusz Szustkiewicz, którzy złożyli obecnym serdeczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Najmłodsi mieszkańcy przygotowali pod okiem Renaty Kubicy występy artystyczne – były piosenki, wierszyki oraz kabaret ku uciesze babć i dziadków. Specjalne życzenia i kwiaty otrzymały najstarsze babcie, które ukończyły 80 rok życia. Przy kawie i słodkościach rozmowy i wspomnienia trwały do samego wieczora.

 • autor: Joanna Łuczkanin, data: 2018-01-29
 • Dzień Babci i Dziadka w Nadstawkach
 • Dzień Babci i Dziadka w Nadstawkach
 • Dzień Babci i Dziadka w Nadstawkach
 • Dzień Babci i Dziadka w Nadstawkach

Ogólnopolskie Spotkanie Opłatkowe Sportowców

W ostatnim tygodniu Racot był gospodarzem XXVIII Ogólnopolskiego Spotkania Opłatkowego Rodziny Sportowej. Na uroczystości przybyli m.in. posłowie, olimpijczycy, działacze i przedstawiciele klubów sportowych, samorządowcy i nauczyciele. Na spotkanie został zaproszony prezes PUKS GIMNASJON-SCC Wierzbno i Szkolnego Klubu Olimpijczyka „WIERZBNO” Grzegorz Szubert, któremu towarzyszyli działacze i pasjonaci sportu z terenu gminy Odolanów, m.in. uczniowie i nauczyciele SP w Hucie oraz uczniowie PS w Dębnicy (gm. Przygodzice). Łącznie ok. 32 osób.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w hali sportowej w Racocie pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i w koncelebrze m.in. ks. Edwarda Plenia - krajowego duszpasterza sportowców, ks. Mirosława Mikulskiego - honorowego prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego, ks. Dariusza Bandosza - kapelana sportu diecezji kaliskiej oraz jedynego olimpijczyka wśród księży - hokeisty na lodzie - ks. Pawła Łukaszki.

Po mszy wszystkich obecnych powitał gospodarz gminy - wójt Andrzej Przybyła. Następnie zebrani obejrzeli współczesne jasełka wystawione przez młodzież gimnazjalną z Racotu w reżyserii nauczycielki języka polskiego Marzeny Popiel.

Spotkanie było także okazją do wręczenia wyróżnień. Wielkopolski Wicekurator Oświaty - Krzysztof Błaszczyk wręczył medale Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymały je: Małgorzata Marszewska - emerytowana nauczycielka fizyki z Racotu, Monika Ratajczak - nauczycielka języka niemieckiego w racockiej placówce oraz Paulina Tomaszewska - sekretarz szkoły oraz Szkolnego Klubu Sportowego Jantar w Racocie.

Zaproszony i obecny na spotkaniu Ogólnopolskiego Opłatka Rodziny Sportowej poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak z powiatu ostrowskiego został upoważniony przez Ministra Sportu i Turystyki (Witolda Bańkę), do wręczenia brązowych odznak "Za Zasługi dla Sportu" osobom zasłużonym na rzecz rozwoju sportu. Odznaki otrzymali: Tadeusz Szwarc, Jarosław Górny, Maciej Goliwąs i Tomasz Frąckowiak.

Srebrny medal "Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego" z rąk wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Mieczysława Nowickiego odebrał Henryk Bartoszewski - wieloletni Wójt Gminy Kościan.
Wszystkim zebranym życzenia złożyli m.in. w imieniu sportowców ks. Paweł Łukaszka oraz dwukrotny zloty medalista olimpijski - poseł na Sejm RP Tomasz Kucharski.
Następnie uczestnicy podzielili się opłatkiem, życząc sobie sukcesów, wszelkiej pomyślności i przede wszystkim zdrowia oraz zasiedli do agapy, czyli wspólnego posiłku chrześcijan. Były też okazje do rozmów, autografów i zdjęć z wszystkimi zaproszonymi olimpijczykami i sportowcami.

Organizatorami spotkania opłatkowego byli Szkolny Klub Sportowy Jantar, Zespół Szkół w Racocie, Gmina Kościan i Katolickie Stowarzyszenie Sportowe. Podczas spotkania przygrywali i kolędy śpiewali: Monika, Barbara i Krzysztof Mylerowie. Całość poprowadził znany dziennikarz sportowy Radia Poznań Krzysztof Ratajczak.

 • autor: Grzegorz Szubert, data: 2018-01-29
 • Ogólnopolskie Spotkanie Opłatkowe Sportowców
 • Ogólnopolskie Spotkanie Opłatkowe Sportowców
 • Ogólnopolskie Spotkanie Opłatkowe Sportowców
 • Ogólnopolskie Spotkanie Opłatkowe Sportowców
 • Ogólnopolskie Spotkanie Opłatkowe Sportowców
 • Ogólnopolskie Spotkanie Opłatkowe Sportowców

Dzieci drużyny "Czarni" Wierzbno na Turnieju Skrzatów w Atlas Arenie w Poznaniu

Najmłodsi piłkarze z całej Wielkopolski, a także gościnnie zespoły z innych województw, spotkały się w ostatnim czasie w hali "Arena" na Świąteczno-Noworocznym Graniu Skrzatów. W imprezie wzięło udział ponad 300 zawodników urodzonych w 2011 roku. Nie był to pierwszy tego typu turniej organizowany w Wielkopolsce w tym roku, nie była to też pierwsza świąteczna edycja na hali, albowiem zmagania sześciolatków to już swego rodzaju tradycja, która wpisała się w kalendarze niejednej szkółki czy akademii szkolącej młodych adeptów futbolu. Wyjątkowa za sprawą miejsca była za to otoczka imprezy. Mali zawodnicy mieli okazję rywalizować na parkiecie największej wielkopolskiej hali, poznańskiej "Areny". Zarówno gracze, jak i ich opiekunowie podkreślali, że to wielkie przeżycie móc zagrać właśnie na tym obiekcie.

W całym turnieju udział wzięły 42 drużyny, które podzielono na trzy fazy rywalizacji. Wśród uczestników byli stali bywalcy imprez organizowanych przez Wielkopolski ZPN, największe wielkopolskie kluby jak Lech, Warta, Akademia Piotra Reissa czy Polonia Środa Wielkopolska. Nie zabrakło też jednak drużyn, które przyjechały z odległych zakątków Wielkopolski, a nawet i z województwa lubuskiego. Po raz pierwszy do Poznania zawitali choćby Czarni Wierzbno, Rzemieślnik Kwilcz i Akademia Piłkarska Macieja Murawskiego z Zielonej Góry. Dla tej ostatniej turniej był nie tylko rozrywką dla dzieci, ale i cennym doświadczeniem organizacyjnym, które jak zadeklarowali, chcieliby przenieść na swój grunt lokalny. Łącznie w imprezie udział wzięło 300 zawodników i zawodniczek, których dopingowało w trakcie całego dnia ponad tysięczne gremium kolegów i członków rodzin.
W "Arenie" w ciągu 10 godzin rozegrano 105 spotkań. Padło w nich blisko tysiąc bramek i taka liczba dziwić nie może, bowiem sprzyjały temu zasady. Zgodnie z Unifikacją PZPN spotkania rozgrywano w składach czteroosobowych, bez bramkarzy. Wszystko po to, aby grze towarzyszyła jak największa radość. Wyników nie zapisywano, klasyfikacji nie prowadzono, liczył się za to uśmiech i... nagrody. Te zaś były jednakowe dla wszystkich uczestników - złote medale, dyplomy uczestnictwa oraz piłkarskie książki. Wręczali je przedstawiciele władz Wielkopolskiego ZPN z prezesem Pawłem Wojtalą na czele.

W rozgrywanym turnieju dzieci z drużyny CZARNI Wierzbno rozegrały 5 meczy, a drużyna grała w składzie: Hanna Jackowska, Paweł Strzelec, Łucja Mróz, Tomasz Dembski, Jan Kaszkowiak, Maria Dolata opiekunem zespołu z Wierzbna był Krzysztof Jackowski i wspomagał go jako asystent trenera w Atlas Arenie w Poznaniu mieszkaniec Wierzbna - Paweł Janoś.

 • autor: Grzegorz Szubert, data: 2018-01-29
 • Damian Garbatowski / Wielkopolskizpn.pl
 • Damian Garbatowski / Wielkopolskizpn.pl
 • Damian Garbatowski / Wielkopolskizpn.pl
 • Damian Garbatowski / Wielkopolskizpn.pl
 • Damian Garbatowski / Wielkopolskizpn.pl
 • Damian Garbatowski / Wielkopolskizpn.pl

Plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych na rok 2018

 • autor: Agnieszka Janiak, data: 2018-01-26
 • Plan
 • Plan

Spotkanie integracyjne

Przy okazji obchodzonego niedawno Dnia Babci i Dnia Dziadka w odolanowskim Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się spotkanie integracyjne uczestników z mieszkańcami Odolanowskiego Domu Pomocy Społecznej. Wziął w nim udział również Dyrektor Gminno – Miejskiego Centrum Pomocy „Wiara – Nadzieja – Miłość” w Odolanowie Wojciech Słodkiewicz. W ramach spotkania uczestnicy przygotowali dla mieszkańców występ artystyczny. Rozpoczął się on prezentacją krótkiego, kilkuminutowego filmu zrealizowanego w klimacie starego kina, podczas którego jako aktorzy zaprezentowali się uczestnicy ŚDS. Przekazano również najserdeczniejsze życzenia i ciepłe słowa z okazji minionych Dni Babci i Dziadka. Był także czas na wspólne tańce integracyjne i śpiew. Całość zakończyła się przy wspólnej kawie i słodkim, rozmowach i wspomnieniach. Spotkania te połączone ze wspólnym kolędowaniem na stałe wpisały się w kalendarium imprez organizowanych w odolanowskim Gminno – Miejskim Centrum Pomocy. Stają się one zawsze optymistycznym i radosnym akcentem rozpoczynającym kolejny rok pracy i działalności obu placówek – ŚDS i ODPS. Dla wszystkich są to chwile spędzone w miłym towarzystwie i w atmosferze wspólnej integracji.

 • autor: GMCP, data: 2018-01-26
 • Spotkanie w GMCP w Odolanowie
 • Spotkanie w GMCP w Odolanowie
 • Spotkanie w GMCP w Odolanowie
 • Spotkanie w GMCP w Odolanowie
 • Spotkanie w GMCP w Odolanowie
 • Spotkanie w GMCP w Odolanowie
 • Spotkanie w GMCP w Odolanowie
 • Spotkanie w GMCP w Odolanowie
 • Spotkanie w GMCP w Odolanowie
 • Spotkanie w GMCP w Odolanowie

Dzień Babci i Dziadka w kole PZERiI

Po raz pierwszy w historii uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka dla swoich członków zorganizowało Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

120 uczestników spotkania miało okazję podziwiać występy artystyczne dzieci i młodzieży z Odolanowskiego Domu Kultury. Nad całością artystyczną czuwali dyrektor ODK Janusz Lizurej, Regina Adamczak oraz Eugeniusz Grochowski.

Spotkanie poprowadził przewodniczący zarządu koła PZERiI Józef Wajs, który zapewnił, że to nie ostatni Dzień Babci i Dziadka organizowany przez koło.

„Babcie i Dziadkowie to współcześnie cała „instytucja”, bez której nie mogłaby funkcjonować niejedna rodzina. Dziadkowie to nieoceniona pomoc przy wychowaniu wnuków, umożliwiają rodzicom godzenie pracy z obowiązkami.” – podsumował Józef Wajs.

 • autor: Józef Wajs, data: 2018-01-25
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka
 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka

O trójstronnym projekcie niemiecko - polsko - francuskim w Oświęcimiu 14 -19.01.2018r.

Już po raz dziesiąty młodzi z trzech krajów europejskich wzięli udział w projekcie trójstronnym w Oświęcimiu. Z każdego kraju uczestniczyło dziesięciu uczniów, dwóch opiekunów i tłumacz. Z odolanowskiego liceum pojechało dziesięciu uczniów i dwóch opiekunów (Bogumiła Datta i Paweł Dymała). Spotkanie odbyło się w styczniu od 14 do 19. Zawsze, już od początku realizacji projektu spędzamy w tym miejscu, na tym największym cmentarzysku świata, 6 dni. I zawsze pierwszego dnia poznajemy miasto, jego historię oraz tradycje związane z mieszkającymi tu przed wojną Żydami. Sam budynek Synagogi jest wyposażony w przedmioty związane z judaizmem, a także w fotografie i filmy o „ ocalonych” z Holocaustu. Tym razem zwiedziliśmy też kawiarnię Bergson, która została wybudowana z inicjatywy p. Kluge, ostatniego Żyda z Oświęcimia (zmarł w 2001r.). W drugim dniu wszyscy spotkaliśmy się z pracownikiem Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Olgą Onyszkiewicz, która jest też koordynatorem projektów. Pani Olga opowiedziała nam o powstaniu MDSM oraz o idei wolontariatu. Każda grupa ma zawsze przydzielonego wolontariusza z Niemiec, bądź Ukrainy. To spotkanie było oczywiście tłumaczone każdej z grup. Mogliśmy obejrzeć też film o pionierach idei pojednania narodów, tych narodów, które doświadczyły zła i nienawiści ze strony nazistów. Należy więc prowadzić dialog, trzeba wybaczyć, ale nie zapomnieć. Po obiedzie udajemy do miejsc, które znajdują się poza obozem, ale są związane z cierpieniem i śmiercią niewinnych ludzi. Najpierw oglądamy miejsce po tzw. Lederfabrik, czyli miejsca, gdzie zabierano więźniom wszystko, co posiadali. Wszystkie cenne rzeczy były odsyłane do tzw. Banku Rzeszy. Dalej oglądamy pokaźny dom, który zamieszkiwał esesman Palitsch w czasie funkcjonowania obozu. To był wyjątkowo sadystyczny i pozbawiony skrupułów esesman. To on wykonywał wyroki śmierci koło Bloku 11. Przed obozem oglądamy miejsce zamordowania więźniów z tzw. marszu śmierci. Nieco dalej jest pierwsza rampa, na którą przybyli m.in. pierwsi więźniowie z transportu tarnowskiego 14 czerwca w 1940r. Tego dnia podchodzimy jeszcze do Postenkette nad Sołą, a w drodze powrotnej do MDSM mijamy willę Hoessa, byłego komendanta obozu. Pogoda na szczęście jest znośna, choć jest przenikliwie zimno. Dajemy radę i już o zmierzchu jesteśmy w MDSM. W wieczorem w Domu Ciszy integrujemy się. Są piosenki, gry i nie ma kłopotów z porozumiewaniem się. W razie problemu są telefony komórkowe z translatorem, ale to w ostateczności. Następny dzień spędzamy w Muzeum. Pani przewodniczka wprowadza nas w historię Holocaustu. Na widok fotografii, stosu włosów czy ubrań młodzież nie potrafi ukryć emocji. Jest płacz i wyraz niedowierzania na twarzy, bo trudno dziś uwierzyć, że to człowiek człowiekowi zgotował takie piekło. Tego dnia po obiedzie analizujemy w grupach narodowościowych wydarzenia, o których usłyszeliśmy w obozie. Młodzi ludzie chcą rozmawiać i mają dużo pytań, na które nie zawsze jest gotowa odpowiedź. Pozostają jeszcze świadectwa więźniów o tym nieludzkim czasie. Można też obejrzeć filmy z oryginalnymi zdjęciami. W środę zwiedzamy obóz kobiecy w Birkenau. Ten obóz sprawia upiorne wrażenie. Tu jest ogromna przestrzeń, większość pozostałych baraków jest z drewna. Zastanawiamy się, jak można było spać na wąskich pryczach bez pościeli i w baraku bez ogrzewania. Dowiadujemy się o chorobach nękających więźniów, o wszawicy, o głodzie i cierpieniu. Cały obóz Birkenau zwiedzamy następnego dnia w czwartek. Kolejno oglądamy ruiny krematoriów, budynki byłej „Kanady”, „biały domek” i „czerwony domek”, jako pierwsze krematoria. Słuchamy wstrząsającej historii o wrzuceniu żywych dzieci do ognia. Zbyt dużo drastycznych opowiadań wywołuje płacz wśród słuchaczy. Wieczorem odreagowujemy w Domu Ciszy. Jest gitara, więc śpiewamy i uczymy się nowych słówek [francuskich i niemieckich]. To był też ostatni wieczór. Zapalamy świece i wielu z nas wypowiada przy zapalaniu świeczki jakąś myśl, sentencję. Wielu zapala ją ku pamięci więźnia, Staszka Hantza. Trudno go zapomnieć, jego uśmiechniętą twarz i pogodę ducha. Szkoda, że nie było nam dane się z nim spotkać osobiście. Mamy jednak film - wywiad z nim, który ukazuje jego osobowość.

Piątek jest dniem wyjazdu. Przy śniadaniu przychodzi do nas dyrektor MDSM i wręcza opiekunom symboliczne kafelki od pieca, jako symbol ciepła promieniującego z tego domu. Ponadto podkreślał wagę naszego projektu, który już ma 20 lat i tak wiele znaczy dla młodego pokolenia. Jesteśmy zaskoczeni i bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia. Wracamy ze słowami zakodowanymi w pamięci:

„ Niechaj na wieki będzie
Krzykiem rozpaczy
I przestrogą dla ludzkości to miejsce,
W którym hitlerowcy wymordowali
Około półtora miliona
Mężczyzn, kobiet i dzieci,
Głównie Żydów z różnych krajów europejskich”

[ Auschwitz – Birkenau 1940-1945]

 

Relacja z projektu: Bogumiła Datta

 • data: 2018-01-23
 • Logo
 • Projekt niemiecko - polsko - francuski w Oświęcimiu
 • Projekt niemiecko - polsko - francuski w Oświęcimiu
 • Projekt niemiecko - polsko - francuski w Oświęcimiu
 • Projekt niemiecko - polsko - francuski w Oświęcimiu

XVIII Bal Charytatywny pod hasłem „Nikt nie żyje dla siebie”

Drobnym upominkiem – kapelusikiem – wykonanym przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Odolanowie witano gości XVIII Balu Charytatywnego zorganizowanego przez parafialny oddział Akcji Katolickiej parafii św. Barbary w Odolanowie.

Bal uroczyście otworzyli prezes POAK Maria Skrzypińska oraz proboszcz parafii pw. św. Barbary ks. Prałat Henryk Hołoś. Wśród uczestników balu nie zabrakło burmistrza Gminy i Miasta Odolanów Mariana Janickiego, radnego powiatowego Grzegorza Finke oraz radnego GiM Odolanów Janusza Szustkiewicza.

Prezes Maria Skrzypińska przedstawiła obecnym działalność parafialnego oddziału AK, w szczególności działania poczynione na rzecz osób ubogich, samotnych, chorych oraz osób niepełnosprawnych. Dodała, że wszystkim członkom POAK przyświeca hasło tegorocznego balu: „Nikt nie żyje dla siebie”. Ksiądz Prałat Henryk Hołoś podkreślił, jak istotna jest wrażliwość na drugiego człowieka i dodał, że hasło balu powinno przyświecać każdemu z nas. Odnosząc się do działalności Akcji Katolickiej parafii św. Barbary przeczytał list z podziękowaniami od uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Odolanowie za dobrą współpracę, wsparcie i zaangażowanie w sprawy osób niepełnosprawnych. Bal był również okazją do podziękowania osobom, które bezinteresownie, szczerze i spontanicznie włączają się w akcje organizowane przez parafialny oddział AK.

Następnie przyszedł czas na tradycyjnego poloneza, po którym – ku zaskoczeniu obu solenizantów – utworzono wielkie koło, w którym obecni złożyli najserdeczniejsze życzenia imieninowe i odśpiewali gromkie „Sto lat” księdzu proboszczowi Henrykowi Hołosiowi oraz księdzu wikariuszowi Mariuszowi Drzymale.

Punktualnie o 22:00 nieba nad salą osiedlową na Górce rozbłysło sztucznymi ogniami ufundowanymi przez księdza Henryka. W trakcie balu na gości czekało wiele dodatkowych atrakcji oraz upominków. Jak co roku odtańczono również „Walca z różą”.

Prezes Maria Skrzypińska nie zapomniała o szefowych kuchni, paniach: Helenie Zimniak z Tarchał Wielkich oraz Halinie Kaik ze Świecy, którym podziękowała za wspaniale przygotowana ucztę i suto zastawione stoły.

„Dziękuję raz jeszcze wszystkim obecnymi i zapewniam, że w miarę naszych sił i zdrowia działalność POAK będzie kontynuowana. Do zobaczenia za rok!” – powiedziała na zakończenia Maria Skrzypińska.

 • autor: Maria Skrzypińska, data: 2018-01-23
 • Bal Charytatywny 2018
 • Bal Charytatywny 2018
 • Bal Charytatywny 2018
 • Bal Charytatywny 2018
 • Bal Charytatywny 2018
 • Bal Charytatywny 2018
 • Bal Charytatywny 2018
 • Bal Charytatywny 2018

Zapaśnicy na podium

Pod wodzą trenera Krzysztofa Krawczyka zapaśnicy ZUKS Bartosz Odolanów w minioną sobotę (20 stycznia br.) startowali w bardzo silnie obsadzonych Mistrzostwach Wielkopolski Kadetów, które odbyły się w Krotoszynie. W Mistrzostwach startowało 103 zawodników z takich klubów jak: Ceramik Krotoszyn, WZS WKS Grunwald Poznań, Tęcza Środa Wielkopolska, Sobieski Poznań oraz UKS Grunwald Plewiska. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, byliśmy świadkami wielu pasjonujących walk. W kategorii 71 kg złoty medal wywalczył Krystian Schubert - ZUKS Bartosz, który wygrał wszystkie walki zostając jednocześnie najlepszym zawodnikiem Mistrzostw. Równie dobry występ zanotował Dawid Jankowski - ZUKS Bartosz, który mimo, iż był jednym z najmłodszych zawodników w kategorii 92 kg zajął I miejsce wygrywając wszystkie walki. Zdobycie złotego medalu na Mistrzostwach Wielkopolski daje prawo do reprezentowania naszego województwa na różnego rodzaju turniejach krajowych, Mistrzostwach Polski i Pucharach Polski. Gratulujemy sukcesu zawodnikom i ich trenerom.

 • autor: Bogdan Frąszczak, data: 2018-01-22
 • Nasi zawodnicy na podium
 • Nasi zawodnicy na podium
 • Nasi zawodnicy na podium

Zaproszenie na Koncert Walentynkowy

 • Koncert Walentynkowy 2018

„Spraw, aby dzieci w Syrii przetrwały zimę”

Nasze liceum już po raz czwarty przyłączyło się do akcji charytatywnej organizowanej przez UNICEF. Celem tegorocznej akcji była zbiórka pieniędzy na zakup ciepłej odzieży oraz koców termicznych dla dzieci mieszkających w ogarniętej wojną Syrii.

Aby zebrać fundusze na ten cel, postanowiliśmy zorganizować kiermasz bożonarodzeniowy. W grudniu dwukrotnie odbyły się w naszej szkole warsztaty plastyczne, w których oprócz licealistów uczestniczyły również uczennice ze Szkoły Branżowej oraz Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Efektem wspólnej pracy były piękne ozdoby świąteczne.

17 grudnia w Odolanowskim Domu Kultury przygotowaliśmy wspólnie z księdzem Łukaszem Olszewskim kiermasz bożonarodzeniowy. Wspaniałe świąteczne ozdoby na kiermasz przekazali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Raczycach, którzy postanowili wesprzeć naszą akcję, za co serdecznie dziękujemy. Mieszkańcy Odolanowa i okolic, przybyli do Domu Kultury na zorganizowane w tym dniu przez księdza Łukasza Jasełka, chętnie odwiedzali nasze stoisko. Dzięki hojności wielu osób udało nam się sprzedać większość przygotowanych ozdób za łączną kwotę 1003 zł. Wszystkie pieniądze wpłacone zostały na konto UNICEF.

W imieniu swoim oraz dzieci syryjskich bardzo dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowani się w nasz projekt.

 • autor: Anna Kuś - koordynator projektu , data: 2018-01-22
 • Jarmark bożonarodzeniowy
 • Jarmark bożonarodzeniowy
 • Jarmark bożonarodzeniowy
 • Jarmark bożonarodzeniowy

Nigdy wcześniej nie było w Polsce takiej wystawy! A my na niej byliśmy!

Kilkadziesiąt prac Fridy Kahlo i Diego Rivery obejrzeliśmy 3 stycznia 2018r. w CK Zamek w Poznaniu. Ta wystawa pokazuje, dlaczego Frida stała się ikoną popkultury i swoistym fenomenem w sztuce oraz ujawnia mało znane fakty z życia artystki.

Frida Kahlo to jedna z najsłynniejszych malarek na świecie. Jej najdroższy obraz sprzedany został za 8 milionów dolarów, a film, w którym rolę Fridy zagrała Salma Hayek, stał się światowym hitem. Pozostawiła po sobie ponad 200 prac, ale jej kariera na dobre rozpoczęła się dopiero po śmierci artystki w 1954 r. gdy za sprawą uczniów, a później filmu jej popularność znacznie wzrosła.

Cieszymy się, że mogliśmy poznać wybrane dzieła Fridy i jej męża, a dzięki lekcji muzealnej dowiedzieliśmy się, jak należy te obrazy „czytać”, pogłębiliśmy swoje umiejętności analizy i interpretacji malarstwa.

Zaciekawiło nas również to, że 1955 r. prawdopodobnie na terenie Polski zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach obraz Fridy Kahlo „Zraniony stół”. To dzieło sporych rozmiarów, do tego wykonane na drewnie. W Poznaniu można oglądać jedynie jego reprodukcję z cudem zachowanego negatywu. W rogu sali wisi niebieska skrzynka, do środka można wrzucić kartkę. „Jeśli ktoś wie, gdzie szukać zaginionego obrazu, to dajcie nam znać” – zachęca kuratorka wystawy.

Licealiści

 • Odolanowskie liceum na wystawie w Poznaniu
 • Odolanowskie liceum na wystawie w Poznaniu
 • Odolanowskie liceum na wystawie w Poznaniu
 • Odolanowskie liceum na wystawie w Poznaniu

Stopka

Urząd Gminy i Miasta Odolanów

Rynek 11
63-430 Odolanów
KONTAKT: tel. 62 733 15 81
fax 62 733 38 92

Godziny otwarcia:
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek -piątek 07:00 - 15:00

e-mail: sekretariat@odolanow.pl
www.odolanow.pl

Elektroniczna Skrzynka Podawcza na platformie e-PUAP:
/UGIMODOLANOW/skrytka
/UGIMODOLANOW/SkrytkaESP 

NIP Urzędu  622 16 95 386
REGON Urzędu 000529516

NIP Gminy  622 27 31 888
REGON Gminy  250855127

Konto - Bank Spółdzielczy w Dobrzycy oddział Odolanów
33 84 09 0001 0100 0228 2000 0005

[obiekt mapy] Gmina i Miasto Odolanów
Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji