Gmina i Miasto Odolanów

Ważne strony

Aktualności gminne 2018

Sztafeta ku pamięci Powstańców Wielkopolskich

Wśród wielu wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego „Sztafeta Pokoleń” była z pewnością wyróżniającą się formą uczczenia pamięci zwycięskiego zrywu Wielkopolan. 25 biegaczy w 10 godzin pokonało trasę o długości 122 kilometrów.

W tym roku było wiele imprez organizowanych z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Postanowiliśmy włączyć się w świętowanie niepodległości organizując Sztafetę Szlakiem Powstańczym – mówi Stanisław Ratajczak, prezes Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Ostrowie. którego w  organizacji i cała trasę  wspierał członek zarządu powiatowego LZS  - viceprzewodniczący Miejsko Gminnego Zrzeszenia LZS  w Odolanowie Grzegorz Szubert

Sztafeta wyruszyła o 6:00 z cmentarza przy ulicy Limanowskiego, gdzie przy zbiorowej mogile powstańczej został odegrany hymn „Śpij kolego” oraz zostały złożone wiązanki kwiatów i znicze. Trasa biegu prowadziła przez miejsca pamięci powstania, przy których uczestnicy zatrzymali się by uczcić pamięć powstańców.

W sztafecie wzięło udział 25 zawodników, którzy uzyskali świetną średnią biegową 12 km/h – mówi Stanisław Ratajczak. – Oprócz wymiaru sportowego zależało nam na historycznym charakterze sztafety. Nasz cel został osiągnięty, bo w wyjątkowy sposób oddaliśmy cześć powstańcom wielkopolskim – dodaje.

Trasa ponad 10-cio godzinnego biegu prowadziła przez Ostrów, Skalmierzyce, Boczków, Raszków, Odolanów, Bogdaj i Przygodzice. Całość zaplanowanej trasy liczyła w sumie 122 kilometry. Metą sztafety był plac przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Przygodzicach, gdzie około 16:40 – godziny wybuchu powstania – dotarli uczestnicy sztafety.

Przy każdym pomniku gospodarze danej gminy –burmistrzowie, wójtowie otrzymali  pamiątkowe  powstańcze  wielkopolskie medale ufundowane przez powiatowe zrzeszenie LZS.

• autor: Grzegorz Szubert, data: 2018-12-31