Szkoła Podstawowa w Wierzbnie o wyjątkowej greckiej podróży
Zespół pięciu nauczycieli i pięciu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wierzbnie przebywał i uczył się w marcu w Szkole Podstawowej nr 14 w Atenach.
Była to trzecia mobilność w projekcie Teach and Learn Outside the Walls through Playing – TLOWP, która integrowała dwa elementy: włączenie uczniów w działania edukacyjne szkoły w Grecji oraz udział nauczycieli z pięciu krajów partnerskich w konferencji poświęconej wymianie dobrych praktyk w dziedzinie edukacji szkolnej i wychowania. Przez pięć dni uczniowie i nauczyciele niejednokrotnie siedzieli razem w ławce i stali się kolegami z zespołu poznającego różne metody i formy uczenia się w Grecji. Uczniowie z Wierzbna mogli skorzystać z doświadczenia nauczycielskiego, ale także mentoringu greckiego nauczyciela, trenera warsztatów. Uczniowie i nauczyciele przygotowywali między innymi dobrze nam znane, ale jakże inne „sałatki greckie”, zdobywali informacje o życiu i hierarchii w rodzinie pszczół czy próbowali swoich sił aktorskich w inscenizacji mitu Persefony o cykliczności pór roku. Wszystkie zadania opierały się zarówno na wielojęzycznych umiejętnościach uczestników jak i na świadomości i ekspresji kulturowej. Gry dydaktyczne, jakie przedstawiały szkoły były ogniwem łączącym partnerów w projekcie, wkomponowanym w unikalne przestrzenie edukacyjne, takie jak pasieka w Zakheos czy starożytna świątynia Ateny Partenos na wzgórzu Akropol.
Uczniowie przez tydzień byli gośćmi w greckich rodzinach, a te z przyjaznym nastawieniem stwarzały im wiele możliwości poznania kultury, poprzez wycieczki po Atenach i innych ciekawych okolicach. Po tygodniowej podróży z Erasmus+ w tle, zadowoleni uczestnicy tak mówili o swoich wrażeniach:
Monika: Zobaczyłam cudowne miejsca, poznałam nowe tradycje i nabyłam doświadczenia. Pierwszy raz leciałam samolotem! Było super! Zasmakowałam greckiego jedzenia i poznałam wspaniałych ludzi, z którymi postaram się utrzymywać kontakt…
Artur: W Grecji spotkaliśmy przyjaciół z wymiany z 2019r., graliśmy, uczyliśmy się razem. Weszliśmy razem na Akropol, piękne widoki z góry …
Hania: Wyjazd do Grecji był lepszy niż sobie wyobrażałam. Rodzina, u której się zatrzymałam była najlepsza na świecie, zaprzyjaźniliśmy się ze sobą. Rozmawialiśmy po angielsku, ale nauczyłam się także kilku słów po grecku. Widoki były piękniejsze niż na zdjęciach. Cieszę się, że to właśnie ja mogłam przeżyć tak wspaniałą przygodę.
Katarzyna Przybylska - koordynator projektu: Erasmus+ wspiera uczniów, studentów, nauczycieli, a wielonarodowościowe spotkania są wielką wartością dodaną w kształceniu dzieci i młodzieży oraz służą podnoszeniu kompetencji wszystkich uczestników. Jako koordynator projektu oraz dyrektor szkoły, cieszę się, że udało nam się już po raz trzeci spotkać w grupie partnerskiej w projekcie, który rozpędził się trzy lata temu, potem zwolnił i znowu powrócił na swoje tory. Przed nami kolejne spotkania, nauka, zabawa, a wszystko w towarzystwie otwartej i zdolnej młodzieży, przyjaznym rodzicom i wymagającym ale jednocześnie wskazującym właściwe kierunki rozwoju nauczycielom.
Podróż edukacyjna uczniów i nauczycieli do Grecji została sfinansowana ze środków Unii Europejskich w programie Erasmus+ ze wsparciem Gminy i Miasta Odolanów.
- autor: Katarzyna Przybylska, data: 2022-04-15