Gmina i Miasto Odolanów

Ważne strony

Aktualności 2016

Spotkanie z historią - "Oświęcim na własne oczy zobaczyć"

Auschwitz-Birkenau

Już po raz siódmy uczniowie  Liceum im. Władysław Jagiełły  oraz uczniowie  ZSZ w Odolanowie  wzięli udział w trójstronnym projekcie [polsko – niemiecko -francuskim] w Oświęcimiu. W tym roku czas realizacji zadań projektu przypadł na styczeń [10. O1. -15.01. 2016 ].  Tradycyjnie zakwaterowani  zostaliśmy  w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele: Bogumiła Datta i Adam Brychcy.

W niedzielę zwiedzaliśmy miasto Oświęcim, a dokładniej jego historyczną część. Poznaliśmy historię miasta, oglądaliśmy starą wieżę zamkową i odbudowany zamek. W Synagodze wysłuchaliśmy historii związanej z  jej budową oraz usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji na temat kultury judajskiej.  W tym dniu  również wszyscy uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z kierownikiem Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, który przedstawił historię oraz cele, które przyświecały powołaniu MDSM. To miejsce jest bowiem szczególne - młodzi ludzie z całej Europy mogą spotykać się i wspólnie pracować nad szukaniem drogi pojednania i porozumienia  między narodami.

Kolejny dzień był deszczowy, ale to nie przeszkodziło nam w realizacji naszego planu. Całą grupą poszliśmy w stronę obozu macierzystego, tzw. Auschwitz Arbeitslager. Po drodze poznawaliśmy kolejne miejsca związane z wydarzeniami w obozie, czyli Lederfabrik, dom brutalnego essesmanna Palitscha, miejsce pochówku  ponad 700 więźniów zamordowanych podczas ewakuacji obozu, dom komendanta obozu Rudolfa Hossa i Postenkette, miejsce budowania przez więźniów mostu na Sole.

We wtorek każda grupa  wchodziła do środka i zwiedzała obóz z przewodnikiem. Ponure baraki, Ściana śmierci, osławiony Blok 11, zwany blokiem śmierci, plac apelowy, wystawa izraelska, jedna z najciekawszych i najbardziej wstrząsających zarazem, następnie krematorium i miejsce stracenia komendanta obozu [dziś stoi tam szubienica]. Były łzy i przerażenie młodego człowieka, który po raz pierwszy zetknął się z ludobójstwem na taką skalę.

W środę poszliśmy do Obozu Zagłady Birkenau, tzw. Vernichtungslager. Tego dnia zwiedzaliśmy część obozu dla kobiet. Stoją tam jeszcze baraki z cegły. W środku  jest zimno, bardzo ciemno, są prowizoryczne prycze, na których spały więźniarki. W tym dniu zwiedziliśmy także pierwszą rampę żydowską , która była na zewnątrz obozu .

W czwartek przemierzaliśmy cały obóz Birkenau, wszystkie miejsca kaźni, czyli krematoria, pomnik ofiar, drugą rampę, Saunę, tzn. miejsce przyjmowania więźniów z transportu, miejsce po byłej Kanadzie, pomnik sowieckich więźniów oraz dwa domy pełniące funkcje krematoriów.

Podróż w historię nie była łatwa. Młodzi ludzie byli bardzo poruszeni tym, czego doświadczył każdy  więzień, niewinny człowiek skazany przez obłąkany nazistowski system na śmierć. Jednym z nich był Staszek  Hantz, nasz duchowy przewodnik po obozie. Staszek był w obozie do końca, przeżył i po latach opowiedział swoją historię. Odszedł w 2008 roku, ale  my poznajemy jego życie na podstawie filmu- wywiadu  z nim oraz opowieści Andreasa i Joerga, partnerów naszego projektu i zarazem osób, które poznały go kilka lat przed śmiercią.

Fundusze na wyjazd licealistów do Oświęcimia w wysokości 14 680 złotych zostały pozyskane z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. 

Bogumiła Datta

  • Logo PNWM
  • Oświęcim na własne oczy zobaczyć
  • Oświęcim na własne oczy zobaczyć
  • Oświęcim na własne oczy zobaczyć

« wstecz