Gmina i Miasto Odolanów

Ważne strony

Projekt z ludźmi w roli głównej

W dodatkowo wyposażonej w sprzęt audiowizualny i wyremintowanej siedzibie Stowarzyszenia Trzeźwości Centrum Integracji Społecznej w Odolanowie, odbyła się uroczystość zakończenia projektu „KLUB RODZINA CIS” sfinansowanego w ramach programu Narodowego Instytutu Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – priorytet 2 w kwocie 98.800.00 złotych.

W ramach projektu została wyremontowana sala konferencyjna, wykonanorenowację ścian i ogrzewania, pomalowano ściany i sufity,  zainstalowano łącza internetowe i telewizyjne, projektor – rzutnik  wraz z instalacją audiowizualną oraz nagłośnieniem z dużym ekranem i tablicą do zajęć szkoleniowych. Zainstalowano w pomieszczeniu klubu toaletę oraz szatnię dla uczestników szkoleń i spotkań, a także dla personelu obsługującego kuchnię. Do jej pomieszczenia i zaplecza gastronomicznego zakupiono nowy sprzęt kuchenny oraz wyposażenie.  

Zainstalowano nowe instalacje elektryczne i ogrzewania oraz wentylacji. Zakład Usług Komunalnych wykonał ocieplenie i renowację elewacji budynku oraz ogrodzenia  wraz z tablicą okolicznościową na otwarcie ,,Klubu Rodzina”, które odbyło się 25 września br.  Działania CIS wsparło wielu pomocników, sponsorów w różnych formach. Podziękowania należą się Zakładowi Usug komunalnych kierowanemu przez Grzegorza Finke, Kazimierzowi Ćwiertniakowi, Eugeniuszowi Jakubiakowi wraz ze swoimi ekipami. Pomogły one w pracach rozbiórkowych oraz w założeniu ikostki brukowej przed siedzibą. Mariusz Świtała przekazał dwa regały dla kuchni wartości ok. 4 tysięcy złotych, Dariusz Grzelka przyszedł z pomocą w wyposażeniu kuchni w nowy sprzęt, Paweł Świtała, Arkadiusz Konieczny, Marek Trzcieliński oraz Stefan Prukała pomogli w organizacji uroczystości otwarcia klubu i wzbogacenie manu podczas uroczystości.  Kierownictwo dziękuję również za wsparcie burmistrzowi Marianowi Janickiemu, który od lat rozumie potrzeby i istotę działania CiS i redakcji ,,Dzwonka Odolanowskiego”, która wspiera przedsięwzięcie medialnie.

Udział w działalności ,,Klubu Rodzina” biorą aktualni beneficjenci CIS byli uczestnicy zajęć oraz ich rodziny. Jednak w związku z panująca w kraju pandemią koronawirusa,  termin planowanego rozpoczęcia działań projektu został przeniesiony na 4 maja ,a umowa i środki finansowe na początek lipca, stąd przesunięcie terminów remontu, zakupów wyposażenia oraz spotklania i zajęcia w plenerze, np. w Parku Natury z zachowaniem wszystkich reżimów sanitarnych.  Spotkania w ramach działalności projektu odbyły się w wymiarze 100 godzin  w okresie od 25 maja do 25 listopada. Poza projektem w wymiarze kilkudziesięciu godzin o różnej tematyce i charakterze. W szkoleniach jako wykładowcy i prelegenci wystąpili m.in.: Bożena Jabłońska członek GKRPA, Katarzyna Kaganek - psycholog, Jolanta Wojciechowska i Elżbieta Małecka, Paweł Małuszek, Iwona Hofmann z GOPS, Rafał Paterek – dyrektor Szkoły – szkolenia komputerowe, Paweł Barczak – dzielnicowy oraz Rafał Barczak – komendant policji w Odolanowie, Roman Pacholczyk – wicestarosta ostrowski, Grzegorz Finke – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego, sołtys wsi Huta, Eugeniusz Jakubiak – przewodniczący Rady Osiedla w Odolanowie, radny Rady Gminy i Miasta Odolanów, Elżbieta Herbik i Krystyna Hofmann –pracownicy socjalni CIS, Marian Janicki – Burmistrz Odolanowa, Jan Prokop wiceburmistrz Odolanowa, Piotr Młoczyński – redaktor naczelny ,,Dzwonka Odolanowskiego”, wydawca, autor wielu książek o tematyce regionalnej.

Beneficjenci projektu mogli także skorzystać z organizowanych wycieczek  po regionie Doliny Baryczy i okolicy oraz z koncertów Kapeli znad Baryczy, towarzyszącym spotkaniom klubowym. Działania wsparli także mocno – OWES  dla terenu Południowej Wielkopolski  - Fundacja św. Jadwigi Królowej Polski z Puszczykowa – fundator strony internetowej oraz gadżetów CIS i Fundacja KGHM Polska Miedź S.A z Lubina.

Obecnie nasz obiekt może służyć jako miejsce dla spotkań organizacji pozarządowych, do szkoleń dotyczące pozyskiwania dotacji, zdobywania umiejętności pisania projektów, zarządzania organizacjami oraz znajomości przepisów praw obywatelskich, prawa pracy. Również spotkań z politykami, samorządowcami, ludźmi sukcesu. Pojawiła się możliwość organizowania spotkań terapeutycznych w różnym zakresie, a także  dla uroczystości rodzinnych, jubileuszowych, tanecznych i koncertów dla członków klubu. Od 20 listopada klub poszerzył działalność o Oddział Instytutu Myśli Schumana w Odolanowie, który został powołany przez Zarząd Instytutu w Warszawie.  odolanowski oddział już rozpoczął swą działalność z dniem 20 listopada.

Chciałbym podziękować także pracownikom CIS za pomoc i zaangażowanie w realizacji projektu oraz włożona pracę: Zenonowi Płocharzowi – kierownikowi CIS, Magdalenie Joks, Monice Krupa – administratorkom CIS, Weronice Knap- księgowej, instruktorom Martynie Pietrzak i Jerzemu Walków, Stefanowi Andrzejakowi  oraz Zdzisławowi Chmielewskiemu i Alanowi Sierchule – wykonawcom robót remontowych. Nad realizację programową projektu czuwali – Eugeniusz Pieprzka – koordynator  projektu, Elżbieta Herbik  i Stefan Prukała – obsługa kuchni, ja byłem kierownikiem projeku – mówi prezes Stowarzyszenia Trzeźwości i dyrektor Oddziału Instytutu Myśli Schumana Bogusław Cebulski.

  • autor: Bogusław Cebulski, data: 2020-12-29
  • Klub Rodzina CIS
  • Klub Rodzina CIS
  • Klub Rodzina CIS
  • Klub Rodzina CIS

« wstecz