Gmina i Miasto Odolanów

Ważne strony

Pszok otwarty od marca, a śmieci ciągle nielegalnie wyrzucane!

Pszok otwarty od marca, a śmieci ciągle nielegalnie wyrzucane.

Od marca 2021 r. uruchomiony został w Raczycach (teren dawnego składowiska odpadów w Biadaszkach) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Operatorem PSZOK-a jest Odolanowski Zakład Komunalny Sp. z o.o. z siedzibą Raczyce, ul. Odolanowska 17.

Pszok jest już czynny, a na terenie gminy ciągle spotykamy miejsca, gdzie nielegalnie wyrzucane są odpady. Ostatnio takie miejsce zostało zauważone przy ulicy Przemysłowej w Odolanowie, przy drodze na Glinianki. Na zdjęciach widać, że wyrzucone zostały odpady, które mogą trafić bezpłatnie na pszoka! Jest to bardzo przykra sytuacja ponieważ do pszoka zabrakło 1,5 km. Ustawa o odpadach mówi, że odpowiedzialnym za odpady jest ich posiadacz. W przypadku, gdy nie można ustalić posiadacza odpadów odpowiedzialnym jest właściciel nieruchomości, na której znajdują się odpady. Usunięcie odpadów jest uciążliwe i kosztowne. W przypadku, gdy nie uda się ustalić kto podrzucił śmieci (w naszej gminie ustalić to może tylko policja) problem spada na właściciela nieruchomości.

Na pszoku przyjmowane są tylko odpady komunalne. Nie są odbierane odpady rolnicze, części samochodowe, odpady z działalności gospodarczej. Poniżej prezentujemy zasady funkcjonowania pszoka i podpowiadamy co zrobić z odpadami, które na pszok nie mogą trafić.

Co to jest PSZOK?

PUNKT SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH to specjalnie wydzielone miejsce, w którym mieszkańcy z terenu gminy Odolanów  mogą BEZPŁATNIE (w ramach ponoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi) zostawić wytworzone przez siebie odpady, selektywnie zebrane oraz odpady problemowe, czyli takie, których nie można wrzucać do zwykłych pojemników, czy worków.

Godziny otwarcia:

Wtorek: 1000 - 1800

Czwartek: 1000 – 1800

Sobota: 800 – 1600

Jakie odpady komunalne będą przyjmowane do PSZOK?

  • tworzywa sztuczne
  • metale
  • opakowania wielomateriałowe
  • papier i tektura
  • szkło bezbarwne i kolorowe
  • odpady ulegające biodegradacji
  • zużyte baterie i akumulatory
  • lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć, w tym termometry
  • przeterminowane leki
  • chemikalia ( tłuszcze, oleje jadalne, farby, tusze, detergenty, kleje, lepiszcze i żywice)
  • kwasy, rozpuszczalniki
  • opakowania z pozostałościami niebezpiecznymi
  • zużyte opony (od samochodów osobowych i jednośladów) w ilości do 4 sztuk na gospodarstwo domowe rocznie
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
  • meble i inne odpady wielkogabarytowe
  • styropian opakowaniowy
  • odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne w ilości do 4 ton  na gospodarstwo domowe rocznie
  • odzież i tekstylia
  • igły i strzykawki

 

Uwaga! PSZOK nie jest wysypiskiem śmieci, przyjmowane są jedynie odpady odpowiednio posegregowane i nie zanieczyszczone innymi odpadami.

Wymagania dotyczące dostarczania odpadów na PSZOK

  • Odpady dostarczane do PSZOK muszą być posegregowane i nie zanieczyszczone innymi odpadami.
  • Odpady wymagające opakowania przyjmowane są w szczelnych i nieuszkodzonych opakowaniach oraz posiadających oryginalną informację (etykietę) umożliwiającą identyfikację odpadu (np. odpadów w postaci płynnej).
  • Opony przyjmowane do PSZOK mogą pochodzić wyłącznie z rowerów, wózków, motorowerów i motocykli oraz pojazdów o całkowitej masie do 3,5 tony, które nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej.
  • Odpady ulegające biodegradacji można przywozić luzem, bądź w workach. Następnie należy je wysypać do właściwego, oznakowanego kontenera.W przypadku dostarczenia odpadów biodegradowalnych w workach, należy opróżnić zawartość worków do odpowiedniego kontenera, a worki wrzucić do odpowiedniego pojemnika.
  • Odpady w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego mogą być dostarczane luzem. Sprzęt musi być kompletny (w całości).
  • Odpady wielkogabarytowe dostarczane do PSZOK muszą być opróżnione z zawartości oraz nie mogą zawierać innych odpadów.
  • Odpady niebezpieczne należy przekazać obsłudze PSZOK. Pracownik punktu samodzielnie umieści je w odpowiednim pojemniku/magazynie odpadów niebezpiecznych.

Do PSZOK nie będą przyjmowane następujące rodzaje odpadów:

  • niesegregowane ( zmieszane odpady komunalne)
  • odpady zawierające azbest
  • części samochodowe (szyby, zderzaki, reflektory, elementy karoserii, plastiki samochodowe),
  • opony z pojazdów ciężarowych i maszyn rolniczych,
  • odpady niewiadomego pochodzenia mogące powodować zagrożenie w opakowaniach uszkodzonych, nieszczelnych, bez możliwości wiarygodnej identyfikacji – bez etykiet producenta uniemożliwiających ich identyfikację, w szczególności odpady, które mogą stanowić odpady niebezpieczne, w szczególności w opakowaniach cieknących
  • odpady poprodukcyjne i w ilościach wskazujących na źródło pochodzenia inne niż z gospodarstwa domowego (np. chemikalia nietypowe dla prac domowych zwłaszcza w dużych ilościach
  • odpady w ilościach wskazujących na to, że pochodzą  z działalności gospodarczej, wszelkie odpady w ilościach masowych
  • odpady poprodukcyjne

Kto może oddać odpady do PSZOK?

  • Z usługi PSZOK maja prawo korzystać wszyscy mieszkańcy ponoszący opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz Gminy Odolanów. Odwiedzając PSZOK trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający miejsce zamieszkania tj. dowód osobisty lub/i dowód wniesienia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za poprzedni miesiąc, dokument potwierdzający adres zameldowania na terenie Gminy. Obsługa PSZOK ma prawo żądania okazania tych dokumentów, a w przypadku ich braku – odmowy przyjęcia odpadów.
  • Firmy i instytucje mogą w punkcie oddawać bez ograniczeń: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne będące odpadami komunalnymi. Limituje się dla firm i instytucji odpady ulegające biodegradacji w ilości 1 tona rocznie, odpady budowlane i rozbiórkowe w ilości do 4 ton rocznie.

 

Po pierwszych tygodniach funkcjonowania widać już pierwsze problemy, ponieważ zdarza się, że mieszkańcy przywożą odpady, które nie mogą być przyjmowane na pszoku.

Podstawowym problemem są odpady rolnicze, które nie są odpadami komunalnymi, dlatego nie mogą być przyjmowane na punkcie. Podstawową zasadą jest, że opakowania możemy oddać w miejscu gdzie kupiliśmy towar. Na stronie internetowej gminy https://www.odolanow.pl/125,informacje-na-podst-art-3-ust-2-pkt-9-ustawy-i-odpady-rolnicze   są podane adresy i nr telefonów gdzie za opłatą można pozbyć się odpadów rolniczych. Przedsiębiorcy przyjadą odebrać odpady pod warunkiem, że będzie ich odpowiednia ilość. Trzeba się zorganizować w kilka, kilkanaście osób.

 

Lp.

Nazwa podmiotu

Adres prowadzonej działalności zbierania odpadów

Rodzaj zbieranych odpadów

Numer kontaktowy

1.

 

REMONDIS Sp. z o.o.

 

ul. Kamienna 2

Górażdże

Folia odpadowa

660 175 147

2.

INTEREKO Sp. z o.o.

ul. 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej 4
45-828 Opole

Zużyte opony do rozmiaru 1250mm

077 4747219

3.

 

Sobasik Krzysztof Recykling

ul. Jaworowa 24
64-100 Leszno

Folia (rolnicza odpadowa)

607 634616

4.

FOLTRANS Piotr Włodarczyk

ul. Kolejowa 36
64-020 Czempiń

folie po sianokiszonce, agrofolie, folie silosowe, sznurki, worki po nawozach, worki po balotach, worki typu big bag,

692 335 828

5.

 

RECYKL S.A.

ul. Letnia 3
63-100 Śrem

Opony rolnicze

061 281 06 11

6.

 

Przedsiębiorstwo Handlowo Produkcyjne Przemysław Olejnik

Wąbiewo 26
64-061 Kamieniec

Folia (rolnicza odpadowa), sznurki, worki typu big bag,

061 443 26 31

7.

Jopek Recykling

Fabianów ul. Przemysłowa 12
63-330 Dobrzyca

folie po sianokiszonce, arostrech, folie silosowe sznurki, agrowłóknia, worki typu big- bagi

667 429 619,

724 569 561

8.

 

"Kor-Mar" Skup Sprzedaż Transport Wiesław Nagły

ul. Kasztanowa 9a
63-040 Boguszyn

worki typu big bag,

folie rolnicze, opakowania

608 143 786

Kolejnym problemem są odpady ulegające biodegradacji. Na pszoka może trafiać trawa, liście, drobne gałązki (nie grubsze niż ołówek) i kuchenne (między innymi resztki owoców i warzyw). Na pszoka  nie mogą trafiać grube gałęzie, pnie i korzenie drzew. Takie odpady należy zawieźć i dodatkowo zapłacić do firm zajmujących się taką działalnością. Najbliżej Odolanowa jest firma w Sośni – Usługi Transportowe Adam Gałach – tel. 62 739 15 82.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny musi trafiać na punkt w całości. Lodówki, telewizory czy komputery nie mogą być przywożone bez agregatów, kabli, kineskopów. Niedopuszczalne jest przekazywanie odpadów zdekompletowanych np. pozbawionych elementów metalowych. Zagospodarowanie niepełnego zużytego sprzętu jest wielokrotnie droższe niż części. Lodówka bez kabla jest już traktowana jako odpad niekompletny. Przypominamy, ze koszty funkcjonowania pszoka są zgodnie z przepisami pokrywane z opłat pobranych od mieszkańców i mają wpływ na wysokość podatku śmieciowego.

Zgodnie z ustawą o odpadach na pszoka nie mogą trafiać odpady samochodowe, poza oponami. Zużyte oleje, zderzaki, części samochodowe należy oddać za dodatkową opłatą do zakładów blacharskich i mechaniki samochodowej.

Kolejną sprawa są odpady z działalności gospodarczej i ich odpowiednia klasyfikacja. Meble czy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie są przyjmowane od firm. Komputer czy lodówka, którą przywozi mieszkaniec jest odbierana za darmo jako odpad komunalny. Firmy muszą zamówić przedsiębiorstwa zajmujące się zbiórką odpadów, które za opłata odbiorą gabaryty i elektrośmieci i wystawią odpowiednie dokumenty np. kartę przekazania odpadów. Na pszoka nie mogą trafiać również opakowania z działalności gospodarczej. Np. kartony, folie związane z produkcją, które również nie są odpadami  komunalnymi.

Kolejną problematyczną grupą odpadów są odpady budowlane. Na pszoku nie są przyjmowane papa, styropian budowlany. Podczas remontu czy budowy domu należy pozbywać się tych odpadów przy pomocy specjalistycznych firm. Adresy firm są dostępne na stronie internetowej urzędu: https://www.odolanow.pl/124,rejestr-dzialalnosci-regulowanej . Zasady utylizacji odpadów budowlanych należy określić w umowie z wykonawcą. Zgodnie z ustawą o odpadach to firma budowlana musi zagospodarować odpady. W przypadku, gdy ma być inaczej należy to zawrzeć w umowie i indywidualnie zamówić przedsiębiorstwo komunalne do wywozu i utylizacji odpadów budowlanych licząc się z kosztami z tym związanymi.

  • autor: Paweł Serafin, data: 2021-04-26
  • PSZOK w Odolanowie
  • PSZOK w Odolanowie
  • PSZOK w Odolanowie
  • Śmieci wyrzucone przy ul. Przemysłowej w Odolanowie
  • Śmieci wyrzucone przy ul. Przemysłowej w Odolanowie
  • Śmieci wyrzucone przy ul. Przemysłowej w Odolanowie
  • Śmieci wyrzucone przy ul. Przemysłowej w Odolanowie
  • Śmieci wyrzucone przy ul. Przemysłowej w Odolanowie
  • Śmieci wyrzucone przy ul. Przemysłowej w Odolanowie
  • Śmieci wyrzucone przy ul. Przemysłowej w Odolanowie
  • Śmieci wyrzucone przy ul. Przemysłowej w Odolanowie

« wstecz