Gmina i Miasto Odolanów

Aktualności gminne 2018

Barbórka nad Baryczą

Dziś święto wszystkich górników - Barbórka, która kojarzy się nam zazwyczaj z Górnym Śląskiem, z wielkimi szybami naftowymi i węglowymi. Często jednak zapominamy, że na naszym nizinnym terenie są także górnicy i kopalnie. Historia górnictwa naftowego na zachodzie Polski liczy już ponad 50 lat. 

Ponad pół wieku temu na Niżu Polskim odkryto złoże Rybaki, co stanowiło punkt zwrotny w poszukiwaniach węglowodorów w tej części kraju. Wkrótce potem odkryto kolejne złoża: Nowa Sól i Otyń, w 1964 r. jedno z największych polskich złóż gazu ziemnego Bogdaj–Uciechów, o zasobach wydobywalnych 16 mld m3, a rok później – złoże gazu ziemnego Tarchały i Wierzchowo na Pomorzu. W celu prowadzenia dalszej działalności poszukiwawczej i wydobywczej w północno-zachodniej Polsce powołano w 1968 r. Przedsiębiorstwo Poszukiwań Naftowych w Zielonej Górze, którego kontynuatorem jest obecnie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG SA) Oddział w Zielonej Górze.

W gminie Odolanów funkcjonują dwie kopalnie gazu ziemnego należące do tego Oddziału, eksploatujące wcześniej wspomniane złoża: KGZ Bogdaj-Uciechów-Czeszów oraz KGZ Tarchały, które podlegają Ośrodkowi Kopalń Ostrów Wielkopolski z siedzibą w Garkach. Tam też mieści się mała ekspozycja muzealna górnictwa nafty i gazu.

Kopalnię Gazu Ziemnego Bogdaj-Uciechów-Czeszów można nazwać kolebką gazownictwa w Wielkopolsce. To najstarsza kopalnia gazu ziemnego na zachodzie Polski, która funkcjonuje od 1971 r. W jej skład wchodzi Ośrodek Centralny Bogdaj-Uciechów z trzema ośrodkami grupowymi oraz ośrodek grupowy Czeszów. Wydobywany gaz jest gazem zaazotowanym ze znaczną domieszką helu. Surowiec przesyłany jest do PGNiG SA Oddział w Odolanowie (KRIO Odolanów). Gaz z kopalni trafia również do odbiorców lokalnych w miejscowościach Bogdaj i Granowiec oraz zasila gminę Międzybórz.

Kopalnia Gazu Ziemnego Tarchały w Gorzycach Małych działa już od 46 lat. Eksploatacja odbywa się 16 odwiertami z łącznym wydobyciem 2 000 m3/godz. Wydobyte paliwo zostaje wstępnie osuszone, a następnie przesłane do Odolanowa w celu dalszej obróbki. Ponadto organizacyjnie pod KGZ Tarchały podlegają dwa ośrodki grupowe: Wysocko Małe-1 i Wysocko Małe-E zlokalizowane w gminie Przygodzice, z których gaz sprzedawany jest do odbiorców bezpośrednich z rejonu Mikstatu i Grabowa.

Krajowe roczne wydobycie największej firmy wydobywającej gaz ziemny w Polsce, czyli PGNiG SA, wynosi ok. 4 mld m3 gazu, co zaspokaja prawie 1/4 krajowego zapotrzebowania na ten surowiec.

Z okazji Barbórki uroczyste spotkanie górników z rejonu Ośrodka Kopalń Ostrów Wlkp. odbyło się 23 listopada br. w Rawiczu. Życzymy im spokojnej i bezpiecznej pracy, ale także odkrywania nowych złóż oraz wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do zwiększenia krajowego wydobycia, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i oszczędności w naszych portfelach.

  • autor: Henryk Włodarek, data: 2018-12-04
  • Barbórka nad Baryczą
  • Barbórka nad Baryczą
  • Barbórka nad Baryczą

« wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy i Miasta Odolanów

Rynek 11
63-430 Odolanów
KONTAKT: tel. 62 733 15 81
fax 62 733 38 92

Godziny otwarcia:
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek -piątek 07:00 - 15:00

e-mail: sekretariat@odolanow.pl
www.odolanow.pl

Elektroniczna Skrzynka Podawcza na platformie e-PUAP:
/UGIMODOLANOW/skrytka
/UGIMODOLANOW/SkrytkaESP 

NIP Urzędu  622 16 95 386
REGON Urzędu 000529516

NIP Gminy  622 27 31 888
REGON Gminy  250855127

Konto - Bank Spółdzielczy w Dobrzycy oddział Odolanów
33 84 09 0001 0100 0228 2000 0005

[obiekt mapy] Gmina i Miasto Odolanów
Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji