Gmina i Miasto Odolanów

Ważne strony

Projekt pn. „ Budowa punktu gromadzenia odpadów problemowych w miejscowości Raczyce” - RPWP.04.02.01-30-0022/17 jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach działania 4.2 "Gospodarka odpadami", Poddziałanie 4.2.1 "Tworzenie kompleksowych systemów gospodarki odpadami oraz uzupełnienie istniejących".

Zakres projektu obejmuję budowę punktu gromadzenia odpadów problemowych oraz kampanię informacujno – edukacyjną.

Cel projektu: zachowanie i ochrona środowiska naturalnego oraz wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami.

Punkt ten będzie pełnić funkcję Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych „PSZOK”. PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to miejsce na terenie gminy, w którym mieszkańcy pozostawiać mogą odpady komunalne zebrane w sposób selektywny.

Projekt dotyczy tworzenia kompleksowych systemów gospodarki odpadami oraz służy uzupełnieniu istniejących systemów gospodarki odpadami o wszelkie niezbędne dla osiągnięcia kompleksowości elementy, w tym:

  • projekty dot. systemów selektywnej zbiórki odpadów;
  • projekty dot. Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Planowane efekty rzeczowe (produkty) uzyskane w wyniku realizacji projektu to:

  • wybudowanie i wsparcie jednego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych;
  • zrealizowanie kampanii edukacyjno – informacyjnej związanej z gospodarką odpadami.

W punkcie odpady będą magazynowane i przekazywane do recyklingu, odzysku czy utylizacji do specjalistycznych instalacji ,które się tym zajmują. Odpady będą zbierane w kontenerach i pojemnikach. Punkt został wybudowany w miejscu starego składowisko, którego rekultywacja dobiegła końca. Zgodnie z ustawą na punkcie zbierane będą tworzywa sztuczne, metale, szkło, papier, meble i odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, odpady ulegające biodegradacji (zielone) zużyte opony, przeterminowane leki, chemikalia, farby, kleje. Z punktu będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy Gminy i Miasta Odolanów.

W ramach inwestycji zrealizowano plac do magazynowania odpadów, który jest wyłożony kostką brukową, na specjalnych geokratach, a także drogę dojazdową do punktu i drogę przeciwpożarową z placem manewrowym. Wykonano, oświetlenie, ogrodzenia placu gromadzenia odpadów. Wykonana została kanalizacja deszczowa z separatorem i kanalizacja sanitarna z zbiornikiem bezodpływowym. W ramach inwestycji powstał zbiornik przeciwpożarowy. Na placu do magazynowania odpadów stoją kontenery i pojemniki do zbiórki odpadów wielkogabarytowych, do zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, gruzu, opon, tworzyw sztucznych, szkła , papieru, odpadów bio. Na odpady niebezpieczne typu: chemikalia, przeterminowane leki, baterie, akumulatory itd. Przeznaczony jest kontener – magazyn na odpady niebezpieczne.

W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej zrealizowano spotkania z mieszkańcami ukierunkowane na tematykę poświęconą zrównoważonemu rozwojowi i ochronie środowiska, dla których elementem kluczowym jest najpowszechniejsze wdrożenie idei gospodarki o obiegu zamkniętym, ze szczególnym uwzględnieniem selektywnej zbiórki odpadów, sposobów ograniczania generowania odpadów, zasad funkcjonowania PSZOK. Podczas spotkań poruszona została bardzo wnikliwie tematyka recyklingu, korzyści środowiskowych i ekonomicznych z niego wynikających, rzeczy wykonywanych w procesie przetwarzania odpadów i zmniejszaniu ilości wytwarzania odpadów w gospodarstwach domowych.

W ramach kampanii odbyło się 48 prelekcji z dziećmi i młodzieżą, przygotowano 2500 sztuk tablic Mendelejewa i arkuszy aktywnego ekologa z informacjami o pszoku i zasadami selektywnej zbiórki odpadów oraz 4000 sztuk pszokowych niezbędników z informacjami dla gospodarstw domowych.

Odbiorcami projektu będą mieszkańcy Gminy i Miasta Odolanów, w ramach zadania powstaną nowe miejsca pracy – dwa etaty. Operatorem pszoka będzie Odolanowski Zakład Komunalny Sp. z o.o.

Koszt całego zadania wyniósł 1 746 634,02 zł. Planowane dofinansowanie ma wynieść 895 134,88 zł – 85% kosztów kwalifikowanych ujętych we wniosku o dofinansowanie.

9k=

  • logo Rewitalizacja