Gmina i Miasto Odolanów

Ważne strony

Menu główne Strona główna

Banery

Akcja sprzątanie świata w Wierzbnie czyli "Wszystkie śmieci są nasze"

W dniu 16.09.2022r. Przedszkolaki oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wierzbnie wraz z Nauczycielami brali udział w akcji Sprzątania Świata. Uczniowie i Nauczyciele ruszyli ulicami naszej wioski oraz poszli do pobliskiego lasu, aby dać dobry przykład mieszkańcom. Bardzo szybko zapełniliśmy worki butelkami i puszkami po napojach, niedopałkami papierosów, foliowymi reklamówkami i całą masą innych śmieci, które powinny znaleźć się na wysypiskach śmieci.

Akcja "Sprzątanie Świata" (Clean Up the World) została wymyślona w 1989 roku w Australii przez biznesmena i żeglarza Iana Kiernana, który bardzo chciał poprawić stan Zatoki Sydnejskiej, nad którą mieszkał. W tym celu udało mu się zmobilizować 40 tys. osób, które pracowały społecznie nad oczyszczaniem zatoki z całych ton plastikowych śmieci, butelek a nawet wraków samochodów. Akcja ma przede wszystkim wymiar edukacyjny, zatem jest to doskonała okazja do promocji działań proekologicznych w środowisku lokalnym. Nie chodzi przecież o to, żeby tych akcji organizować jak najwięcej. Chodzi o to, by ich liczba malała i by po prostu stawały się one coraz mniej potrzebne, ale to zależy już od nas – jak śpiewał Wojciech Młynarski: „Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej”.

Do Polski akcja sprzątania świata trafiła za sprawą mieszkającej w Australii pani Miry Stanisławskiej-Meysztowicz w 1993 roku, gdzie jej koordynacją od lat zajmuje się Fundacja "Nasza Ziemia". Tegoroczna akcja pod hasłem „ Wszystkie śmieci są nasze!” jest 29-tą tego typu akcją w Polsce. Czas powiedzieć więc głośno i wyraźnie: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze! Te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka – innych na naszej Planecie nie ma.

Niestety nie zdajemy sobie sprawy, że problemem ekologicznym nie jest papierek czy butelka wyrzucona na trawnik. Prawdziwym problemem są tysiące kilogramów śmieci codziennie produkowanych w naszych domach. Rozwiązaniem problemu odpadów nie powinna być coroczna zbiórka śmieci, lecz zmiana w codziennym życiu polegająca na robieniu świadomych zakupów, unikaniu odpadów i odpowiednim nimi gospodarowaniu. Głęboko bowiem wierzymy, że każdy, kto ramię w ramię z nami sprząta, staje się najlepszym ambasadorem nieśmiecenia i zmienia swoje otoczenie na lepsze. Działamy lokalnie w myśl zasady: „W tym roku posprzątam swój kawałek Polski”!

  • autor: Agnieszka Wojciechowska-Gertig, data: 2022-09-23
  • Tegoroczna akcja pod hasłem „ Wszystkie śmieci są nasze!” jest 29-tą tego typu akcją w Polsce
  • Tegoroczna akcja pod hasłem „ Wszystkie śmieci są nasze!” jest 29-tą tego typu akcją w Polsce
  • Tegoroczna akcja pod hasłem „ Wszystkie śmieci są nasze!” jest 29-tą tego typu akcją w Polsce
  • Tegoroczna akcja pod hasłem „ Wszystkie śmieci są nasze!” jest 29-tą tego typu akcją w Polsce

« wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy i Miasta Odolanów

Rynek 11
63-430 Odolanów
KONTAKT: tel. 62 733 15 81
fax 62 733 38 92

Godziny otwarcia:
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek -piątek 07:00 - 15:00

e-mail: sekretariat@odolanow.pl
www.odolanow.pl

Elektroniczna Skrzynka Podawcza na platformie e-PUAP:
/UGIMODOLANOW/skrytka
/UGIMODOLANOW/SkrytkaESP

Inspektor Ochrony Danych Osobowych 
Sebastian Kopacki
e-mail: iod@odolanow.pl 

NIP Urzędu  622 16 95 386
REGON Urzędu 000529516

NIP Gminy  622 27 31 888
REGON Gminy  250855127

Konto - Bank Spółdzielczy w Dobrzycy oddział Odolanów
33 84 09 0001 0100 0228 2000 0005.

[obiekt mapy] Gmina i Miasto Odolanów
Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji