Syreny alarmowe zawyją w całej Gminie Odolanów
1 września na terenie całej Gminy i Miasta Odolanów zostanie przeprowadzony trening systemu wczesnego ostrzegania. Trening ten zostanie przeprowadzony w 85 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w samo południe o godzinie 12:00.
W ramach treningu o godz. 12:00 w niedzielę 1 września 2024r. zostanie wyemitowany z wykorzystaniem syren z terenu Remiz Ochotniczych Straży Pożarnych w Mieście Odolanów oraz na wioskach sygnał alarmowy - „Ogłoszenie alarmu”.
Decyzja Burmistrza Gminy i Miasta Odolanów - Marcina Szorskiego o włączeniu syren ma na celu upamiętnienie ofiar tego największego w historii konfliktu zbrojnego oraz oddanie hołdu wszystkim, którzy walczyli o naszą wolność.
Burmistrz złoży także wieńce pod pomnikiem gen. Kazimierza Glabisza, przy Pomniku w Parku obok remizy OSP Odolanów oraz na cmentarzu.
1 września 1939 roku rozpoczął się jeden z najciemniejszych rozdziałów w historii ludzkości. Atak Niemiec na Polskę dał początek sześcioletniej wojnie, która pochłonęła miliony istnień ludzkich. Polacy, jak również inni mieszkańcy Europy, doświadczyli niewyobrażalnych cierpień, zniszczeń i tragedii. Wielu straciło życie, walcząc w obronie swojego kraju, a inni zginęli w obozach koncentracyjnych, na polach bitew czy w wyniku represji.
Włączenie syren alarmowych w samo południe 1 września ma być gestem przypomnienia dla nas wszystkich o tych dramatycznych wydarzeniach. Dźwięk syren to nie tylko okazja do chwili refleksji, ale również wyraz naszej wdzięczności wobec tych, którzy poświęcili swoje życie dla przyszłych pokoleń. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o historii, by nigdy więcej nie dopuścić do podobnych tragedii.
Syreny będą również symbolicznym hołdem dla bohaterów II Wojny Światowej – zarówno tych znanych z podręczników historii, jak i tych, o których pamięć przetrwała jedynie w rodzinnych opowieściach. To właśnie dzięki ich odwadze i determinacji Polska mogła odzyskać niepodległość po latach okupacji. Dzisiejsze pokolenia mają obowiązek nie tylko pamiętać o ich ofierze, ale także pielęgnować wartości, za które walczyli.
Ten dzień i ten moment powinien być także czasem na edukację młodszych pokoleń. Ważne jest, aby przypominać dzieciom i młodzieży, jakie konsekwencje niosą za sobą konflikty zbrojne oraz jak wielkie znaczenie ma pokój. Syreny, które usłyszymy, mają przypomnieć, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i że zawsze powinniśmy być gotowi ją bronić.
- autor: Biuro Promocji Gminy i Miasta Odolanów