Rozwój edukacji włączającej w Gminie Odolanów – nowoczesny sprzęt dla szkół
W wyniku przeprowadzonej w styczniu bieżącego roku rekrutacji, uczestnictwo w zajęciach rozpoczęło łącznie 42 dzieci. Organizacją zajęć specjalistycznych zajmuje się 13 nauczycieli. Tematyka zajęć została dostosowana do indywidualnych potrzeb dzieci zdiagnozowanych na poziomie każdej z placówek.
W ramach wsparcia prowadzone są m.in. zajęcia:
• logopedyczne,
• korekcyjno-kompensacyjne,
• rewalidacyjne,
• dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki,
• psychologiczno-pedagogiczne,
• oraz inne formy zajęć specjalistycznych, zgodnych z potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi dzieci.
Kolejne rekrutacje w ramach Projektu zaplanowano na wrzesień 2025 i wrzesień 2026 roku.
W celu wsparcia procesu edukacyjnego i zapewnienia jego wysokiej jakości, placówki zostaną wyposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne, które wzbogacą ofertę zajęć oraz zwiększą dostępność narzędzi wspomagających rozwój dzieci, w tym dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W ramach projektu Nr FEWP.06.07-IZ.00.0002/24 pn. „Rozwój edukacji włączającej w Gminie Odolanów”, realizowanego od grudnia 2024 roku na terenie Gminy i Miasta Odolanów, doposażone zostały trzy placówki oświatowe:
- Szkoła Podstawowa w Wierzbnie,
- Szkoła Podstawowa w Świecy,
- Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Hucie.
Zakupiony sprzęt elektroniczny:
- 3 monitory interaktywne 65",
- 2 monitory interaktywne 65" na statywach mobilnych,
- 6 laptopów do wykorzystania w pracy dydaktycznej.
Wyposażenie placówek w nowoczesne pomoce dydaktyczne zrealizowano w ramach zadania nr 6 projektu, tj. „Wyposażenie placówek w odpowiednie pomoce naukowe dla kadry pedagogicznej oraz sprzęt i materiały dydaktyczne dla uczniów”.
Wartość inwestycji w sprzęt i modernizację:
Łączna wartość inwestycji: 30 998,02 zł
· z czego 24 109,64 zł sfinansowano z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021–2027,
· a 6 888,38 zł pochodziło z Budżetu Państwa.
Projekt współfinansowany z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021–2027 (FEW) w ramach działania 6.7 „Edukacja przedszkolna, ogólna oraz kształcenie zawodowe”, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
Całkowita wartość projektu: 968 429,80 zł
Dofinansowanie z Funduszy Europejskich: 677 900,86 zł
Celem projektu jest wspieranie edukacji włączającej, poprawa warunków nauczania oraz zwiększenie dostępności nowoczesnych technologii dla uczniów i nauczycieli.
Realizacja projektu odbywa się z poszanowaniem zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie działania podejmowane w ramach projektu są projektowane i wdrażane w sposób zapewniający równe traktowanie, niezależnie od płci, wieku, pochodzenia etnicznego, stanu zdrowia, orientacji seksualnej, wyznania czy statusu społeczno-ekonomicznego.
Projekt przyczynia się do eliminowania barier w dostępie do edukacji oraz wspiera tworzenie środowiska sprzyjającego integracji i równemu udziałowi wszystkich uczniów w procesie kształcenia.
- autor: Paulina Kierzek, data: 2025-07-17