Gmina i Miasto Odolanów

Ważne strony

Zmiana organizacji ruchu na przejeździe kolejowym w Garkach w dniu 20.02.2026 r.

Informujemy, że przy przejeździe kolejowym w miejscowości Garki linia kolejowa nr 355 Ostrów Wlkp - Grabowno Wielkie) w związku z koniecznością przeprowadzenia prac nastąpi zmiana organizacji ruchu w dniu 20.02.2026 r. r.  w godzinach od 8:00 do 15:00.
Prosimy o zachowanie ostrożności w tym miejscu i stosowanie się do tablic informujących o zmianie organizacji ruchu!
 
w+YMuB8BeTAAAAAElFTkSuQmCC

Podsumowanie Programu Działaj Lokalnie 2025 w Dolinie Baryczy

W Dębnicy odbyła się Gala podsumowująca edycję Programu Działaj Lokalnie 2025 w Dolinie Baryczy.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele organizacji społecznych, samorządów, instytucji kultury oraz partnerzy wspierający program. Współgospodarzami gali byli Zarząd Ośrodka Działaj Lokalnie Stowarzyszenia „PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy” oraz Stowarzyszenie „Allium” – grantobiorca ubiegłorocznej edycji. Miło nam podkreślić, że wśród nich znaleźli się także przedstawiciele Gminy i Miasta Odolanów.
 
Podczas uroczystości wręczono nagrody w konkursie „Opowiedz”, promującym filmowe historie o lokalnych inicjatywach. III miejsce zdobyła Ochotnicza Straż Pożarna w Uciechowie za film „Wiedza to moc, a pomoc to czyn” – wielkie brawa!
Z kolei w konkursie na najciekawszą galerię zdjęciową, opublikowaną na stronie www.dzialaj.barycz.pl, nagrodę rzeczową otrzymało Stowarzyszenie „Nasz Uciechów” za galerię „Eko-wiata”
 
Obecne na uroczystości były również przedstawicielki KGW Huta, które od czerwca do września 2025 r. realizowały Projekt „Nasza wieś – historia i tradycja” dbając o zachowanie lokalnych tradycji i integrację mieszkańców w różnym wieku
 
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i dziękujemy za zaangażowanie w rozwój lokalnych inicjatyw!
 
Gminę i Miasto Odolanów reprezentował na gali Zastępca Burmistrza Marcin Stryjak.
  • autor: Promocja UGiM Odolanów, data: 2026-02-03
  • Podsumowanie Programu Działaj Lokalnie 2025 w Dolinie Baryczy
  • Podsumowanie Programu Działaj Lokalnie 2025 w Dolinie Baryczy
  • Podsumowanie Programu Działaj Lokalnie 2025 w Dolinie Baryczy
  • Podsumowanie Programu Działaj Lokalnie 2025 w Dolinie Baryczy
  • Podsumowanie Programu Działaj Lokalnie 2025 w Dolinie Baryczy
  • Podsumowanie Programu Działaj Lokalnie 2025 w Dolinie Baryczy

Zapraszamy do udziału w 93 Akcji Krwiodawstwa w Odolanowie

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Odolanowa i okolic do udziału w 93. Akcji Krwiodawstwa, która odbędzie się:
  •  8 lutego 2026 r. (niedziela)
  •  w godz. 8:00–12:00
  •  Centrum Integracji Społecznej, sala przy ul. Bartosza 14
Oddając krew, możesz uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. To prosty gest, który ma ogromne znaczenie!
 
XxP7AAAAAElFTkSuQmCC

Kwalifikacja wojskowa 2026 – co warto wiedzieć?

Kwalifikacja wojskowa to coroczny proces, którego celem jest ocena zdolności obywateli do służby wojskowej oraz nadanie im odpowiedniej kategorii zdrowia. W 2026 roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi stanie około 235 tysięcy osób – to liczba zbliżona do lat ubiegłych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej, kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 2 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2026 roku.

Kto podlega kwalifikacji wojskowej?

Na terenie Gminy i Miasta Odolanów obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej obejmie 93 mężczyzn i 6 kobiet, spełniających następujące kryteria:

  • mężczyzn urodzonych w 2007 roku, którzy w 2026 r. osiągną pełnoletność,

  • mężczyzn z roczników 2002–2006, którzy nie mają jeszcze ustalonej kategorii zdolności do służby wojskowej,

  • osoby, które w latach 2024–2025 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby i wymagają ponownej oceny,

  • kobiety urodzone w latach 1999–2007, posiadające kwalifikacje przydatne w służbie wojskowej (szczególnie medyczne) lub kształcące się w tym kierunku i chcące uzyskać kategorię wojskową,

  • ochotników i ochotniczki, którzy ukończyli 18 lat i zgłaszają się dobrowolnie,

  • osoby do 60. roku życia, które nie mają uregulowanego stosunku do służby wojskowej.

Jak przebiega kwalifikacja wojskowa?

Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie lub aktualizację danych w ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej. Zastąpiła ona dawny pobór i symbolizuje odejście od obowiązkowej służby wojskowej na rzecz form ochotniczych.

Podczas kwalifikacji wykonywane są m.in. następujące czynności:

  • weryfikacja tożsamości osób wezwanych,

  • badanie lekarskie i psychologiczne,

  • określenie kategorii zdolności do służby wojskowej,

  • wstępne przeznaczenie do poszczególnych form obowiązku obrony,

  • przyjmowanie wniosków o służbę zastępczą,

  • wprowadzenie lub aktualizacja danych w ewidencji wojskowej,

  • przekazywanie informacji o możliwościach pełnienia służby wojskowej,

  • wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji i orzeczonej kategorii zdrowia,

  • nadanie stopnia szeregowego i przeniesienie do pasywnej rezerwy.

Dodatkowo przedstawiciel wojskowego centrum rekrutacji może prowadzić działania informacyjne i rekrutacyjne dotyczące ochotniczych form służby wojskowej.

Dlaczego nie warto unikać kwalifikacji?

Niestawienie się na kwalifikację wojskową bez uzasadnionej przyczyny może skutkować karą grzywny, a w skrajnych przypadkach – doprowadzeniem przez policję. Obowiązek ten wynika wprost z przepisów prawa i dotyczy wszystkich osób objętych kwalifikacją.

Podsumowanie

Kwalifikacja wojskowa to ważny element systemu obronnego państwa, mający na celu zapewnienie gotowości sił zbrojnych na wypadek mobilizacji. Dla osób wezwanych oznacza konieczność dopełnienia formalności i poddania się badaniom, natomiast dla zainteresowanych służbą wojskową — stanowi okazję do zapoznania się z dostępnymi formami służby oraz wymaganiami, jakie stawia przed nimi państwo.

9k=2Q==

  • autor: UGiM Odolanów, data: 2026-01-30

Koncert zespołu JESTE’M w kościele św. Barbary w Odolanowie

 
W kościele pw. św. Barbary w Odolanowie odbył się koncert zespołu JESTE’M. Wydarzenie stanowiło artystyczne nawiązanie do tradycji Świąt Bożego Narodzenia poprzez autorskie aranżacje kolęd i pastorałek.
 
Dziewięcioosobowy zespół zaprezentował wysoki poziom wokalny i instrumentalny, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony słuchaczy, którzy zapełnili niemal cały kościół. Koncert obfitował w momenty refleksji i duchowej zadumy, a także we wspólny śpiew publiczności wraz z zespołem, co dodatkowo podkreśliło wspólnotowy charakter tego wydarzenia.
 
Zespół JESTE’M wystąpił w Odolanowie na zaproszenie Burmistrza Gminy i Miasta Odolanów Marcina Szorskiego. Ogromne podziękowania składamy ks. proboszczowi parafii św. Barbary Tadeuszowi Kaczmarkowi za możliwość organizacji koncertu w kościele
  • autor: Promocja UGiM Odolanów, data: 2026-01-28
  • Koncert zespołu JESTEM
  • Koncert zespołu JESTEM
  • Koncert zespołu JESTEM
  • Koncert zespołu JESTEM
  • Koncert zespołu JESTEM
  • Koncert zespołu JESTEM
  • Koncert zespołu JESTEM
  • Koncert zespołu JESTEM

Harmonogramy wywozu odpadów komunalnych na 2026 rok obowiązujące od 15 stycznia do końca 2026 r.

Przekazujemy aktualny harmonogram wywozu odpadów, obowiązujący w poszczególnych sektorach gminy.

Harmonogram obejmuje terminy odbioru:
– odpadów zmieszanych,
– tworzyw sztucznych,
– szkła,
– bioodpadów.

Zachęcamy mieszkańców do zapoznania się z harmonogramem właściwym dla swojego sektora.

  • autor: Paweł Serafin

Duże postępy prac przy budowie Sali Gimnastycznej w Garkach

Zaplanowano salę o wymiarach co najmniej 12 × 24 m, dzięki czemu będzie można prowadzić zarówno gry zespołowe, jak i zajęcia ogólnorozwojowe. Do dyspozycji użytkowników będzie również nowoczesne zaplecze szatniowo–sanitarne o powierzchni do 165 m².

Inwestycja jest współfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach programu „Olimpia”. Na budowę przyznano 3 842 100 zł, co stanowi znaczną część kosztów całkowitych wynoszących 5 719 500 zł brutto. Wykonawcą zadania jest Partner Firma Budowlana Sp. z o.o. z Topoli Małej.

Obiekt dla całej społeczności

Nowa sala gimnastyczna będzie służyć nie tylko uczniom, ale wszystkim mieszkańcom Garek. Przewidziano w niej miejsce na zajęcia sportowe, wydarzenia szkolne, turnieje oraz spotkania integracyjne i sołeckie.

  • autor: Promocja UGiM Odolanów, data: 2026-01-13
  • Duże postępy prac przy budowie Sali Gimnastycznej w Garkach
  • Duże postępy prac przy budowie Sali Gimnastycznej w Garkach
  • Duże postępy prac przy budowie Sali Gimnastycznej w Garkach
  • Duże postępy prac przy budowie Sali Gimnastycznej w Garkach
  • Duże postępy prac przy budowie Sali Gimnastycznej w Garkach
  • Duże postępy prac przy budowie Sali Gimnastycznej w Garkach
  • Duże postępy prac przy budowie Sali Gimnastycznej w Garkach

UWAGA: Prosimy nie parkować samochodów przy ulicach!

Szanowni Mieszkańcy,
 
uprzejmie prosimy o parkowanie samochodów w sposób, który nie utrudnia przejazdu pługów oraz pojazdów odśnieżających 
Parkowanie aut po obu stronach drogi uniemożliwia skuteczne odśnieżanie i posypywanie nawierzchni, przez co drogi w takich miejscach nie mogą być odpowiednio utrzymane 
W miarę możliwości zachęcamy do parkowania pojazdów na własnych posesjach. Jeśli parkowanie przy drodze jest konieczne, prosimy o pozostawianie samochodów poza jezdnią i wyłącznie po jednej stronie drogi 
 
Dziękujemy za wyrozumiałość i współpracę.
 
ANy584TVnGnHAAAAAElFTkSuQmCC

Noworoczny koncert kolęd i utworów świątecznych w kościele pw. św. Marcina

W niedzielę 11 stycznia w kościele św. Marcina w Odolanowie odbył się Koncert Noworoczny kolęd oraz utworów świątecznych w wykonaniu odolanowskich chórów, orkiestr oraz zaproszonych artystów, tworząc wyjątkową atmosferę 
Na scenie zaprezentowali się:
  1. Odolanowskie Towarzystwo Śpiewacze / Chór św. Grzegorza
  2. Młodzieżowy Chór „Marcinki” pod kierunkiem Jana Szkudlarza
  3. Odolanowska Orkiestra Dęta pod batutą Aleksandry Hoffman-Dzieran, wokal: Anna Zarycka
  4. Odolanowska Orkiestra Rozrywkowa pod kierunkiem Marcina Wieczorka, wokal: Maja Pawlak
 
Gościnnie wystąpili także zaproszeni artyści:
  • Karol Lizak – tenor
  • Anna Przewoźny – fortepian 
  • Lena Alder – wokal 
Serdecznie dziękujmy księdzu dr Adamowi Zmudzie za możliwość organizacji koncertu z kościele św. Marcina, Siostrze Karolinie za włączenie się w wydarzenie, wszystkim zespołom artystycznym solistom, znakomitej publiczności, przybyłym Gościom za udział i ciepły odbiór koncertu.
  • data: 2026-01-13
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina
  • Koncert noworoczny w kościele św. Marcina